Yeni iş arkadaşınız yapay zekâ olabilir

Google yeni etkinliğinde yapay zekâ takım arkadaşı modelini tanıttı.

Hibrit çalışma düzenine geçildiğinden beri bazı meslektaşlarınızın yüzlerini asla görmemiş olabilirsiniz. Google I/O etkinliğinde teknoloji devi, kahve molasına hiç ihtiyaç duymayan bir "iş arkadaşını" tanıttı: Yapay Zekâ Takım Arkadaşı. Gemini for Workspace platformunun bir parçası olan bu prototip, geleneksel chatbot deneyimini çok kullanıcılı bir ortama entegre ederek, aslında sanal bir ekip arkadaşı haline getirmeyi amaçlıyor. Çalışma saatlari hiç denk gelmeyen arkadaşınızın sanal mı yoksa gerçek mi olduğundansa emin olmak oldukça zor olabilir.

Aynı anda yalnızca bir kişiyle etkileşime giren geleneksel sohbet robotlarının aksine AI Takım Arkadaşı, grup sohbetlerine de katılabiliyor. Bunun yanında dijital iş arkadaşının bir kimliği ve kendi Google Workspace hesabı bulunuyor. Bu sayede  kendisine roller ve hedefler atanabiliyor. 

Yapay Zekâ takım arkadaşı e-postalara kesintisiz yanıt verebiliyor

Google, etkinlikte bu özelliği bu yapay zekâ meslektaşlarının nasıl farklı kimliklere sahip olabileceğini örnekleyen "Chip" adlı bir yapay zekâ ekip arkadaşıyla sergiledi. Chip, kendi çalışma alanı hesabıyla grup iletişimlerine katılabilir, belgeleri yönetebilir ve e-postalara yanıt vererek kesintisiz ve etkileşimli bir deneyim sunabilir.

AI Teammate'in güçlü yönlerinden biri, daha önce paylaşılan verilere atıfta bulunarak grup sohbetlerindeki soruları yanıtlayıp paylaşılan bilgilerden bir bilgi tabanı oluşturma yeteneği. Bu yetenek, e-postaları ve belgeleri de kapsayacak şekilde genişletilerek AI Ekip Arkadaşının mevcut iş akışlarına uyum sağlamasına ve proje ilerlemesini kontrol etmesine olanak tanıyor. 

Tekrarlanan görevlerle ilgilenerek ekip üyelerine daha stratejik işler yapma olanağı tanıyacak bu yeni Yapay Zekâ Takım Arkadaşı buna ek olarak veriler içindeki normalde fark edilmeyebilecek eğilimleri ve bağlantıları belirleyerek bir bilgi merkezi görevi görebilir. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir