Yaşadığınız bölgeden fay hattı geçiyor mu?

Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA)'nın sunduğu "fay hattı sorgulama ekranı" ile yaşadığınız bölgede fay hattının olup olmadığını öğrenebilmek mümkün.

Coğrafi olarak genç oluşumlu araziler, henüz yeni oluşmuş ve oluşmaya devam eden araziler oldukları için sürekli bir hareket halinde. Genç arazilerin bulunduğu levhaların hareketiyle oluşan depremler sebebiyle de ülkemiz deprem bölgesi olarak anılıyor. 

Son olarak Kahramanmaraş'ta gerçekleşen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından birçok kişiyi de deprem korkusu sarmış durumda. Öyle ki gerçekleşen afetten sonra fay hattı sorgulama eylemleri de hız kazandı. Bu noktadan yola çıkarak bulunduğunuz konumda fay hattının mevcut olup olmadığı ve hangi bölgelerde yoğun olduğu gibi sorulara yanıt verecek bir araştırma gerçekleştirdik. Araştıra sonucunda ise MTA (Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü)'nın açıkladığı verilere göre yaşadığınız bölgede fay hattı var mı öğrenebilirsiniz.

Yaşadığım bölgede fay hattı mevcut mu?
MTA tarafından vatandaşların kullanımına sunulan harita sayesinde bulunduğunuz konumdaki fay hatlarına, buradaki linkten ulaşabilirsiniz. Haritaya erişim sağladıktan sonra ekranın yan tarafında bulunan Faylar ve Depremler sekmesinden; son 24 saat, son 7 gün ve Son 30 gün şeklinde bulunan kutucuklardan hangi zaman diliminde evinizin altından fay hattının geçtiğini görebilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir