Yaptığınız Karbon Salınımına Göre Limit Koyan Kredi Kartı: DO Black

  • İsveçli finans teknolojisi şirketi Doconomy, müşterilerin yaptıkları alışverişlerin neden olduğu karbon salınımı miktarını takip eden ve karbon salınımı sınıra ulaştığında kullanıma kapatılan yeni bir kredi kartı çıkardı.
  • "DO Black" adı verilen bu kredi kartı, her alışverişin karbon etkisini hesaplamak için satın alımlara bağlı karbondioksit emisyonlarını takip ediyor.
  • Bu kredi kartı, insanları karbon ayak izlerini aktif olarak azaltmaya teşvik etmeyi ve küçük değişikliklerin çevre üzerindeki etkisini göstermeyi amaçlıyor.
  • DO Black'i kullananlar, karbon harcamaları için maksimum bir değer belirleyebiliyor ve sera gazı emisyonlarını azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için planlara katkıda bulunarak karbon ayak izlerini nasıl telafi edebileceklerini öğrenebiliyorlar.
  • İlgili Yazı: Küresel Isınmaya Dikkat Çekmek İçin Işıklarını Kapatan Kit Kat Reklam Panosu

Satın aldığımız her şeyin maliyetini para birimleriyle ölçüyoruz. Ancak aslında satın aldığımız her bir ürünün bir çevresel maliyeti de var. Daha da açık bir şekilde belirtmemiz gerekirse, aldığımız her ürün karbon salınımına katkıda bulunuyor. Küresel ısınmanın önüne geçebilmek için atmosfere salınan karbon miktarını azaltmamız gerekiyor ve bunu gerçekleştirebilmemiz için her bireyin kendi payına düşeni yapması gerekiyor. Ancak hiçbirimiz, atmosfere salınan karbon miktarına ne kadar katkıda bulunduğumuzu bilmiyoruz ve pek çoğumuz kişisel olarak bu miktarı nasıl azaltabileceğimiz konusunda bilgi sahibi değiliz.

World Economic Forum'un paylaştığı habere göre, İsveçli finans teknolojisi şirketi Doconomy, müşterilerinin karbon ayak izlerini (üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü) takip eden ve kullanıcının karbon ayak izi maksimuma ulaştığında kullanıma kapatılan yeni bir kredi kartı çıkardı. "DO Black" adı verilen bu kredi kartı, her alışverişin karbon etkisini hesaplamak için satın alımlara bağlı karbondioksit emisyonlarını takip ediyor. Bu kredi kartının amacı, insanları karbon ayak izlerini aktif olarak azaltmaya teşvik etmek ve küçük değişikliklerin çevre üzerindeki etkisini göstermektir.

Bu kredi kartını kullanan kişiler, karbon harcamaları için maksimum bir değer belirleyebiliyor ve sera gazı emisyonlarını azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için planlara katkıda bulunarak karbon ayak izlerini nasıl telafi edebileceklerini öğrenebiliyorlar. Bununla birlikte kartın kendisi biyo kaynaklı malzemelerden yapılmış ve hava kirliliğinde geri dönüştürülmüş karbondan üretilen mürekkep ile basılmıştır.

https://pazarlamasyon.com/apple-iklim-degisikliginin-musteri-sadakatini-artirabilecegini-dusunuyor/

Alışverişlerin neden olduğu karbon salınımını telafi etmek için son dönemde pek çok şirket çeşitli girişimlerde bulunuyor. Örneğin Qantas ve Lufthansa'nın da aralarında bulunduğu bazı havayolu şirketleri, yolculara neden oldukları karbon salınımını telafi edebilmeleri için sınırlı alım ile ekstra ödeme yapma imkanı sunuyor. Bununla birlikte geçen yıl dondurma üreticisi Ben & Jerry’s, müşterilerinin külahlarının karbon maliyetlerini dengelemelerine imkan tanımak için bazı dükkanlarında bir sistem kullanıma sundu. Bu sistem sayesinde müşteriler, satın alımları nedeniyle atmosfere salınan karbon miktarını görebiliyor ve başka yerlerdeki karbon kesme projelerine gönüllü olarak katkıda bulunabiliyorlardı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir