Yapay Zeka Tarafından Yazılan Burger King Reklamları

  • Yapay zekanın son maharetlerinden biri, reklam metni yazmak oldu. Burger King bir derin öğrenme algoritması tarafından yazılan bir reklam serisi yayımladı.
  • Fast food restoran zinciri "gelişmiş model tanıma yetenekleri" ile bir yapay sinir ağını eğitmek için "en son teknolojiye sahip programlama kaynakları ve büyük veri" kullandı. Ayrıca yapay zeka, bu reklam metinlerini yazmadan önce binlerce fast food reklamıyla beslendi.
  • İlgili Yazı: Duygusal Yapay Zeka, Kullanıcı Deneyimini Kişiselleştirecek


Özellikle son 1-2 yıldır teknoloji dünyasının en çok tartıştığı konulardan biri olan yapay zekalar, gelecekte insanların yaptığı birçok işi rahatlıkla yapabilecekler. Üstelik bunlara yaratıcı işler de dahil olacak gibi görünüyor. Zira henüz yolun çok başında olan yapay zekaların şimdiye dek birçok yaratıcı işin üstesinden geldiklerine şahit olduk. Bu yaratıcı işlere örnek vermemiz gerekirse, bu zamana kadar şarkı besteleyen ve film senaryosu yazan yapay zekalarla karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Ve şimdi de reklam metni yazan yeni bir yapay zeka karşımızda.

Mashable'ın paylaştığı habere göre, Burger King bir derin öğrenme algoritması tarafından yazılan bir reklam serisi yayımladı. Fast food restoran zinciri, bu projeyi "Robotların Ajansı" olarak adlandırıyor.

Bu reklamlardan biri çıtır tavuk parçalarıyla ilgili ve bu reklamda, "Cinsiyet, kötüyü açığa çıkarır. Çıtır tavuk, gençliği açığa çıkarır. O, Burger Thing'den çıtır tavuk parçalarıyla çocuk bir kuştur." şeklinde bir ifade kullanılıyor.

https://youtu.be/cS8H9-9hzzE

Burger King denilince akla ilk gelen ürünlerden biri olan Whopper ile ilgili olan reklamda ise "Whopper, aynı senin gibi bir çörek malikanesinde yaşıyor. Bugün kendin sipariş et." şeklinde bir açıklama yer alıyor.

https://youtu.be/zrD2fSJFZ_Y

Bir diğer reklamda, "Burger King'in yeni tavuk kızartmaları, yeni patates. Üzgün değiliz. Patates bunu haketti." deniyor.

https://youtu.be/rwY-L07eu8A

Son reklamda da fast food restoran zincirinin tavuk sandviçi, "uyumanız için marul yatağı" ve "ekstra uyku için mayonez yatağı" olarak tanımlanıyor.

https://youtu.be/xw1xX-yU0oM

Basın açıklamasına göre, Burger King "gelişmiş model tanıma yetenekleri" ile bir yapay sinir ağını eğitmek için "en son teknolojiye sahip programlama kaynakları ve büyük veri" kullandı. Belirtilene göre, şirket, yapay zekayı binlerce fast food reklamıyla besledi ve sonuç olarak yapay zeka, yukarıdaki gibi ifadeleri ortaya çıkardı.

Kariyer