Yapay zekâ destekli uygulama Coca-Cola'nın sesini müziğe dönüştürüyor

Coke SoundZ enstürman kampanyası Coca-Cola'nın seslerini müziğe dönüştürüyor. Daha önce piyasaya sürülen enstürman artık telefonlara yüklenen bir uygulamayla da kullanılabilecek.

Coca-Cola kendisiyle özdeşleşen sesleri yapımcılar ve bilimcierden oluşan bir ekip oluşturrak kaydetti. Oluşturulan ekip çift kulaklı mikrofonlar kullanarak Coca-Cola Zero Sugar'ın seslerini kaydetti. Yapay zekâ desteğiyle de oluşturulan bu sesler sinirbilim uzmanlarına göre, Coca-Cola Zero Sugar'ın bu sesleri muhtemelen beynimizde tatmin edici bir duyguyu tetikleyecek.

Ses kitaplığındaki bu sinir biliminden yararlanılarak oluşturulan dosyalar yapay zekâyla ayrıştırılıyor. Ayrıca yapay zekâ, Coke SoundZ'ye nihai olarak dahil edilmek üzere oluşturulan dalga formlarını analiz etmek için devreye giriyor. Sonuç olarak, hayranların seçebileceği çok çeşitli, canlandırıcı melodiler ortaya çıkıyor.

Sesler oluşturulurken enstrüman olarak ikonik Coca-Cola şişe şeklinden ilham alınıyor. Şişenin ergonomisinin her yönü, ses seviyesini ayarlayan ve yeni sesler üreten döner kapaktan tasarıma dahil edilen pedlere ve düğmelere kadar her şey tasarımı yaratmak için kullanılıyor. Enstrümanın fiziksel bir versiyonu hali hazırda dünya çapında seçkin müzik yapımcılarının, DJ'lerin ve sosyal yaratıcıların stüdyolarında kendi farklı parçalarını mikslemek için kullanılıyor. Ancak hayranlar, artık ABD ve Avrupa'da Play Store ve App Store'dan ücretsiz olarak indirilebilen yapay zekâ destekli dijital sürüme sahip olabilecekler. Sosyal paylaşımlarının müziğini yapmak veya Coca-Cola'nın seslerini içeren özel müzik parçaları oluşturmak isteyen, evde müzik yapmayı amaçlayan herkes, bunu artık cep telefonlarından yalnızca birkaç basit tıklamayla yapabiliyorlar.

"Sesler beynimizdeki dopamin salgılama duygusunu tetikler"

The Coca-Cola Company'nin yaratıcı küresel başkan yardımcısı İslam ElDessouky yeni projeleriyle ilgili şunları söyledi: “Dünyanın ilk Coca-Cola'dan ilham alan enstrümanı 'Coke Soundz'u piyasaya sürmekten büyük heyecan duyuyoruz. Hayranlar ikonik seslerimizi karıştırıp bunları müzikal yaratımlarına yerleştirerek kendilerini ifade edebilecekler. Neler yapabileceğini göstermek için bir dizi küresel müzik yeteneğiyle çalışıyoruz, ancak gerçek sihir, yeni yetişen prodüktörlerin evde kendi 'Coke Soundz'larını oluşturabildikleri zaman gerçekleşecek." Sinirbilim ve davranış psikolojisi alanında uzmanlaşmış Bilişsel Bilimci Katherine Lewis de “Coca-Cola'ya sahip olmak, daha bir yudum bile almadan başlayan çoklu duyusal bir deneyimdir. Gaz sesinden buzun tıngırdamasına kadar her ses, beynimizde dopamin salgılayan bir beklenti duygusunu tetikler. Canlandırıcı ve keyifli sesler sağlamak amacıyla bu bilimi yapay zekaya dahil ettik." dedi. 

Enstrüman halihazırda Coca-Cola'nın 2024 Zero Sugar kampanyasının müziklerine dahil edildi. Bununla birlikte entürmanın rafa kalkmayacağı, bundan sonr santçıların müzik yaratımlarında, Coca-Cola'nın etkinliklerinde ve müzik kampanyalarında yer alarak kullanılacağı da belirtildi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir