Yandex Ataklarına Devam Ediyor: Windows Phone 8'in Varsayılan Arama Motoru Yandex

 

Yandex, tarayıcı pazarındaki varlığını dahada üst bir noktaya taşımak için hamlelerine devam ediyor. Özellikle son dönemlerde Rusya'nın ardından stratejik bir konuma sahip olduğunu düşündüğü Türkiye pazarında aktif olmak isteyen Yandex, Türk kullanıcıların aklını çekmek için Yandex tarayıcı, Yandex Mail ve Panaroma gibi bir çok ürününü kullanıcılarının beğenisine sunmuştu. Buna rağmen istediği pazar payını elde edemeyen marka, bu sefer farklı bir yolla kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Rusya'da geçtiğimiz temmuz ayında Mozilla Firefox'un, ardından Rusya'da satışa sunulacak Windows Phone 8 işletim sistemine sahip telefonların varsayılan tarayıcısı olan Yandex, Rusya'dan sonra en çok önem verdiği pazar olan Türkiye pazarında da bu hamlelerini uygulamaya koydu. Microsoft'la anlaşan Yandex, bir kısmı önümüzdeki dönemlerde Türkiye pazarına girecek olan Windows Phone 8 işletim sistemine sahip HTC Windows Phone 8X, Nokia Lumia 820 ve Nokia Lumia 920 cep telefonlarının varsayılan tarayıcısı oldu.

http://www.youtube.com/watch?v=Cce6fXkBJtg

Artan mobil kullanım oranını göz önüne aldığımızda, Yandex'in bu atılımının mantıklı değerler üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Yandex arama fonksiyonunu, panorama gibi Yandex'in en yoğun kullanıldığı servisleriyle optimize bir şekilde kullanıcıların hizmetine sunabilirse, markanın pazar payı hiç olmadığı bir hızla artış gösterebilir. Windows Phone 8 işletim sisteminin kullanıcılar tarafından beğenildiğini ve kısa vadede olmasa da orta veya uzun vadede Android ve iOS'e rakip olabileceğini hesaba katarsak, Yandex'in bu hamlesi buz dağının görünen kısmından çok daha fazlasını içinde barındırıyor olabilir.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir