Nejla Bilge Atila: Yandex Ads olarak Türkiye’de ağımızı her geçen gün güçlendiriyoruz

YandexAds, Ecomm+Ajans etkinliğinde 40’tan fazla dijital ajansı bir araya getirdi. Yandex Ads Türkiye, Orta Doğu ve Güney Asya Ajans İş Ortaklıkları Lideri Nejla Bilge Atila ile Yandex Ads avantajlarını ve reklam teknoloji sektöründeki dönüşümü konuştuk.

Yandex Ads tarafından düzenlenen ve Türkiye çapında dijital ajansların büyük ilgi gösterdiği Ecomm+ Ajans Etkinliği’nde dijital pazarlamada son trendler tartışıldı. Etkinlikte, dijital pazarlama dünyasındaki yenilikler tartışılırken, Yandex’in ürün geliştirmelerine dair workshoplar gerçekleştirildi. Performans ajanslarının yeniden hedefleme ve teknik analizler konusunda merak ettiği sorulara yanıt bulduğu workshoplarda, yapılan reklam harcamaları ile satış gelir getirileri analizlerinin daha iyi yapılması için gerekli teknik eğitimler verildi.

40’ı aşkın performans ajansının ve 80’den fazla uzmanın katıldığı etkinlikte konuşan Yandex Ads Türkiye, Orta Doğu ve Güney Asya Ajans İş Ortaklıkları Lideri Nejla Bilge Atila, “Yandex Ads olarak tüm Türkiye’de ağımızı her geçen gün güçlendiriyoruz. Akıllı algoritmamızı kullanmak isteyen markalar yereldeki dijital ajanslar aracılığıyla ürünlerimize erişebiliyorlar” dedi. Etkinliğe katılan Türkiye’nin önde gelen ajansları arasında yer alan Analytica House Dijital Pazarlama Ajansı COO’su Hüda Öksüz ise, yapay zekânın hâkim olduğu yeni dünyada bu tür workshopların sektörü bir adım ileri götürdüğünü belirtti. Öksüz, Yandex Ads’in smart banner modeli ve destekleyici search reklamlarının olumlu etkilerine değinerek, “Bu sayede ürünleri veya reklamları görmeyi tercih eden kitlelere ulaşma imkânı bulduk. Müşterilerimizin son kullanıcılara efektif şekilde ürünlerini ve kendilerini anlatmalarını sağladık. Yandex Ads’in daha fazla yeni modeli Türkiye’ye kazandırmasını bekliyoruz” dedi.

Yandex Ads Türkiye, Orta Doğu ve Güney Asya Ajans İş Ortaklıkları Lideri Nejla Bilge Atila ile Yandex Ads avantajlarını ve reklam teknoloji sektöründeki dönüşümü konuştuk. 

Yandex Ads olarak, reklam teknolojisi sektöründeki dönüşümü nasıl değerlendiriyorsunuz? Özellikle üçüncü parti çerezlerinden birinci taraf verilerine geçiş ve içeriğe dayalı hedefleme gibi konularda nasıl bir yaklaşım benimsiyorsunuz?
Reklam teknolojisi sektörü önemli bir dönüşümün eşiğinde. Reklamverenler, kararlarında üçüncü parti çerezlerinden birinci taraf verilerine geçişi ve içeriğe dayalı hedeflemenin geri dönüşünü dikkate alması önem taşıyor. Öte yandan, dijital reklamcılıkta yapay zekâ ve makine öğrenimi de hızla yükseliyor. “Yandex Ads Ecomm+ kampanyalarında da makine öğrenimi algoritmalarımızı, ilk tıklamaları ve dönüşümleri bekleyecek şekilde değil, mevcut verilere dayanarak gelecekteki dönüşümleri anında ve doğru bir şekilde tahmin edecek şekilde eğittik. E-ticaret verileri üzerinde özel olarak eğitilmiş yapay zekâ algoritmamız sayesinde işletmelerin gelirlerini en üst düzeye çıkarabiliyoruz. Dinamik ve zorlu pazarda markaları başarıya ulaştıran yöntemleri kullanıyoruz. Özellikle yeniden hedefleme konusunda çok önemli sonuçlar alıyoruz. Türkiye’nin önde gelen 40 performans ajansıyla Yandex Ads olarak güçlerimizi birleştirdik. Onlardan aldığımız güçle Türkiye’deki yerel varlığımızı güçlendiriyoruz.

Reklam Harcamasının Getirisi'ndeki (ROAS) artış oranlarınızdan bahsettiniz. İstatistiki bilgiler paylaşabilir misiniz? 
Yandex Ads olarak Türkiye’de 250’yi aşan müşteri sayısına sahibiz. Geçen yıl dijital ajans kanalında iki kat büyüme gerçekleştirdik. Tekstil sektöründeki bir müşterileri için yürüttükleri yeniden hedefleme kampanyasıyla dikkate değer sonuçlar elde ettik. Reklam Harcamasının Getirisi’nde (ROAS) yüzde 72,17’lik artış sağlarken, 9,06 olan ROAS oranını Black Friday kampanyalarının yürütüldüğü Kasım ayında 15,61’e yükseltmeyi başardık. Ayrıca dijital pazarlamada büyümenin önündeki en büyük engel olarak görülen satın alma maliyetini (CPA) de yüzde 35 oranında azalttık.

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir