Yakın Gelecekte Pazarlama Teknolojilerini Neler Bekliyor?

Pazarlama teknolojileri, her geçen gün daha fazla önem kazanıyor ve COVID-19 salgınıyla birlikte, son dönemde bu alandaki yatırımların hızla arttığına ve gelişimin hızlandığına şahit olduk. Deloitte verilerine göre, 2020'nin ilk çeyreğinde dijital pazarlama, 2019'un ilk çeyreğine kıyasla %18 oranında büyüdü. Ayrıca Invespcro tarafından paylaşılan istatistiğe göre, pazarlamacıların %63'ü, pazarlama otomasyonu bütçelerini artırmayı planlıyor.

Biz de buradan hareketle halihazırda MarTech Awards 2021'in jüri üyesi olan değerli profesyonellere 'Yakın gelecekte pazarlama teknolojilerinde hangi alt teknolojilerin ya da trendlerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?' şeklinde bir soru yönelttik.

Çağlar Kılınç - Yönetici Ortak, Rhino Runner

"Büyük veri analizinin hazır analiz arayüzleri ile yapılacağını düşünüyorum. Bunun dışında anlık mesajlaşma uygulamalarının (WhatsApp, Wechat vb.) daha ileri pazarlama, alışveriş ve reklam entegrasyonlarıyla ön plana çıkacağını düşünüyorum."

Doğan Can Baydur - Dijital Direktör, Carat Türkiye

"Yakın gelecek; markaların, reklam ve pazarlama teknolojileri şirketlerinin, gizlilik ve veri kullanımı üzerine oyunun değişeceğini bilmesi sebebiyle, bütüncül ve kişiselleştirilmiş pazarlama faaliyetlerinin odağında, birinci parti verinin olduğu ve tüm iletişim orkestrasyonunun bu veriler üzerinden yapıldığı teknolojilerin entegre edildiği bir gelecek olacak."

Erdem Altay - Pazarlama ve E-ticaret Direktörü, Atasun Optik

"Teknoloji, yaşam tarzımızla beraber pazarlama yaklaşımını da oldukça değiştirdi. Önümüzdeki dönemde tüketicilerle etkileşimi arttıracak yenilikçi içerik ve influencer pazarlaması örneklerinin artacağını, müşteri deneyiminin de yapay zeka destekli veriye dayalı pazarlama ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle kişiselleştirileceğini ve zenginleştirileceğini düşünüyorum."

İbrahim Öztürkcan - Chief Performance & E-Commerce Officer, GroupM Türkiye

"Pazarlama teknolojileri; implementasyon süreçlerinin “IT ekiplerini nasıl daha az meşgul ederim?” odağının çok yakın gelecekte en çok odaklanmaları gereken konuların başında geleceğini öngörüyorum. Geniş kitlelere hitap eden (iOS/Chrome) platformların 2021 boyunca ve 2022 itibariyle de tracking yeteneklerini limitlemesine çözüm stratejilerine ilgili bakanlık regülasyonlarını da dahil ettiğimizde; server to server entegrasyon yetenekleri, ilgili kurumlar için on premise çözümleri ve iletişim söz konusuysa regülasyon uyumlulukları yakın gelecekte geniş zaman ayıracakları alanlar. Özetle bu trendlere odaklı alt teknolojilerin (çoklu platform entegrasyonu, server to server tag manager, consent management) ön plana çıkacağını düşünüyorum."

İrem Muşkara - Head of Digital, Mindshare

"2021’de pandeminin etkisiyle, otomasyon ve dijital dönüşüm anlamında bizi oldukça hareketli bir yıl bekliyor. Buna ek olarak reklam sektörünü yakından ilgilendiren üçüncü parti çerezlerin hayatımızdan çıkışına hazırlanıyoruz. 2021’de veri stratejileri, kişisel veri güvenliği ve online kanallarda tüketici deneyimine dayalı yeni teknolojileri bol bol konuşuyor olacağız. Önümüzdeki on yılın pazarlama teknolojileri anlamında benzersiz bir dönem olacağını söylemek mümkün."

Kaan Dönmez - Commercial Transformation / Head Of Ecommerce, Avon Türkiye

"İnsan evrimi ve doğası gereği sesli ve görsel iletişim kuruyor. Hayatımıza giren ses kontrollü cihazlar, yapay zekanın gelişimiyle birlikte, ne dediğimizi ve daha da önemlisi ne demek istediğimizi anlayarak gündemimizde olacak. Müşteriyi dinlemek, çıkarımlar ile ürün ve hizmet sunmak, pazarlamanın temel işlerinden birine dönüşebilir; çünkü ses, hem bir komut hem de müşterimizin duygularını bize ileten bir araç."

Murat Nur Çolakoğlu - Tüketici Ürünleri Divizyonu Dijital Müdürü, L’Oréal

"Uzun yıllardır hayatımızda olan AR, VR ve XR gibi farklı gerçeklik tanımları yaratan teknolojilerin zamanla günlük hayatlarımızın daha çok merkezine oturacağını öngörebiliriz. 2020’de COVID-19 süreci sebebiyle dünya genelinde birçok pazarlama teknolojisinin desteklerinin hem araştırma hem uygulama anlamında kesildiğini gözlemledik. Bu sebeple önümüzdeki dönemlerin uçtan uca bir optimizasyonla tüketici, teknoloji üretici ve firmalar için aynı anda en değerli olan teknolojilerin çıkışına şahit olacağını söyleyebiliriz. Halihazırda güçlü olan yapay zeka, makine öğrenimi ve otomasyon teknolojileri ve 5G’nin dünyada yükselişiyle, blockchain ve FaaS teknolojilerinin ana akım son kullanıcı ürünlerinde daha fazla alan kaplayacağını görüyoruz."

Serra Yılmaz - CMO, Paynet

“Dijital alışkanlıklar edinen tüketiciyi memnun etmenin yolu, ona sunulan deneyimi uçtan uca kapsayan, tüm iletişim kanallarının birbirini desteklediği omni-channel bir yapı kurmaktan geçiyor. Pazarlama teknolojilerinin geleceğinde, veri analizi ve veri madenciliğiyle zenginleştirilmiş, tüm kanalları kapsayan ve çok daha kişisel kampanyalar yer alıyor.”

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir