Walmart, Nasıl Dünyanın En Büyük Perakendecisi Oldu?

 • Sadece ABD'nin değil, dünyanın en büyük perakende şirketi olan Walmart, 27 ülkede, 55 farklı marka ile faaliyet gösteriyor.
 • Walmart, dünya genelinde yaklaşık olarak 2,2 milyon insanı istihdam ediyor.
 • Walmart, kendi markasını Avrupa'ya yaymak için yapılan birkaç başarısız girişimden sonra, bunun yerine var olan indirim mağazalarını satın almaya odaklandı.
 • Bu yazımızda, Walmart'ın ABD dışında faaliyet gösterdiği ülkeleri ve bu ülkelerde tamamına ya da bir kısmına sahip olduğu markaları sizlerle paylaştık.
 • İlgili Yazı: Walmart, 2 Ufak Değişiklikle 220 Milyon Dolar Tasarruf Edecek

Özellikle son dönemde Amazon ile girdiği rekabetten ötürü adını sıkça duyduğumuz perakende devi Walmart, ABD'nin en büyük perakende şirketi olarak anılıyor. Ancak Business Insider'ın paylaştığı habere göre, Walmart sadece ABD'nin değil, dünyanın en büyük perakende şirketi olma özelliğini taşıyor. Business Insider'ın belirttiğine göre, Walmart, dünya çapında 27 ülkede, sahibi olduğu 55 farklı marka ile perakende ve e-ticaret faaliyeti gerçekleştiriyor. Ve şirketin belirttiğine göre, Walmart dünya genelinde yaklaşık olarak 2,2 milyon insanı istihdam ediyor.

Walmart'ın küresel genişlemesi, ilk başta hiç de kolay olmadı. İlk olarak Walmart ismi dünya genelindeki çok sayıda mağazada yerini aldı. Ancak şirketin Amerikan olmayan tüketicilerin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde tanımlaması oldukça zor oldu. Walmart markasını Avrupa'ya yaymak için yapılan birkaç başarısız girişimden sonra, şirket uluslararası büyüme yaklaşımını değiştirmeye başladı. Şirket, Walmart markasını dünya geneline yaymaya çalışmak yerine, var olan indirim mağazalarını satın almaya odaklandı.

Birleşik Krallık

Perakende devi Walmart, 1999 yılında Birleşik Krallık'ın en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan Asda'yı bünyesine kattı. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl Walmart, Asda'yı, Birleşik Krallık'ın bir diğer büyük süpermarket zinciri olan Sainsbury's ile birleştirmeyi planladığına dair bir açıklama yapmıştı.

Kanada

ABD'li perakende devi, Kanada'da eczane gibi hizmetleri bile sunduğu Walmart Supercentre isimli mağazaları ile faaliyet gösteriyor.

Afrika Kıtası

Walmart'ın Afrika operasyonları ise şirketin 2011 yılında çoğunluk hissesini satın aldığı perakende grubu Massmart üzerinden yürütülüyor. Bununla birlikte Massmart'ın bünyesinde çok sayıda perakende şirketi bulunuyor. Bu perakende şirketlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Afrika'nın güneyinde faaliyet gösteren süpermarket zinciri Jumbo Cash And Carry
 • Sahra Altı Afrika'da faaliyet gösteren ve dayanıklı market ürünlerini indirimli bir fiyata satan Game
 • Ev ve bahçe işlerine yönelik ürünler satan perakende mağazalar zinciri Builders
 • Elektronik ürünler satan teknoloji mağazası zinciri DionWired
 • "Güney Afrika Yaşam Standartları Ölçümü" skalasının (bölge tarafından pazarı hedeflenebilir gruplara bölmek için kullanılan değişken ölçek) en alt ucunda bulunan insanlara yönelik ürünler sunan Cambridge ve Rhino
 • Güney Afrika'da düşük bir fiyata gıda, içki ve genel ürünler satan indirim mağazaları zinciri Makro

Meksika

Meksika'nın önde gelen süpermarket zinciri Superama, Walmart'ın çatısı altında yer almaktadır. Bununla birlikte Meksika ve Orta Amerika'da, düşük fiyatlara gıda ürünleri ve ev eşyaları satan indirim mağazası zinciri Bodega Aurrera da Walmart'ın bünyesindedir.

Japonya

Walmart, 2008 yılında Japonya'nın en büyük süpermarketlerinden biri olan Seiyu'yu tamamen bünyesine kattı ve şirket, o zamandan bu yana ülke çapında, geniş kapsamlı müşteri hizmetlerini iyileştirme umuduyla daha iyi pazar araştırması yapmaya yönelik adımlar attı.

Arjantin

Changomas, Arjantin'deki tüm toplulukların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış bir süpermarket zinciridir ve Changomas, Walmart'ın bünyesi altında yer almaktadır. Bu süpermarket zinciri, her biri öncekinden daha büyük ve daha fazla ürün içeren üç farklı mağaza seviyesine sahiptir.

Honduras

Bir Orta Amerika ülkesi olan Honduras'ta yer alan Despensa Familiar, Walmart'ın Orta Amerika'da sahibi olduğu dört indirim mağazası zincirinden sadece bir tanesidir.

Kosta Rika

Walmart'ın bir başka Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika'da sahibi olduğu süpermarket zinciri ise Pali'dir.

Çin

Walmart, Çin'deki ilk mağazasın 1996 yılında hizmete açtı. Perakende şirketi, 2007 yılında da, Çin'de bulunan Trust-Mart adlı hipermarkete büyük bir yatırım yaptı. Aynı zamanda şirket, Çin’de Sam's Club isimli, üyelik sistemiyle çalışan ve ambalajsız ürünleri düşük fiyatlara satan indirim mağazalarından açtı. Ayrıca perakende devi, kıyafet, elektronik eşya ve daha fazlasını sattığı Walmart Supercenter isimli mağazalarıyla da Çin'de faaliyet göstermektedir.

Şili

Lider, Şili'de bulunan bir hipermarket zinciridir ve Lider'in sahibi olan Distribución y Servicio isimli kuruluş, 2009 yılında Walmart tarafından satın alındı.

Brezilya

Brezilya'da bulunan bir süpermarket ve hipermarket zinciri olan Bompreço, Mart 2004'te Walmart'ın bünyesine dahil oldu. Market zinciri, şu anda Walmart Brezilya çatısı altında faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda yine Brezilya'da faaliyet gösteren Maxxi Atacado isimli toptan satış mağazaları da Walmart Brezilya'nın bünyesinde yer alıyor.

Walmart, Brezilya'da sadece Bompreço ve Maxxi Atacado markalarıyla faaliyet göstermiyor. Şirketin Nacional isimli süpermarket zinciri üzerinde de hakkı bulunuyor. Ancak Walmart, beklenenden çok daha düşük bir performans göstermeleri nedeniyle, geçtiğimiz haziran ayında Brezilya'daki mağazalarının %80'ini 4,5 milyar dolarlık bir ücret karşılığında sattı.

Hindistan

Hindistan genelinde 23 mağazası ve iki ikmal merkeziyle hizmet veren, üyelik tabanlı toptan satış mağazası Best Price Modern Wholesale, Walmart Hindistan bünyesi altında faaliyet gösteriyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir