Walmart, Kasiyersiz Alışveriş Teknolojisi Geliştiriyor

Kasiyersiz mağazalar, yakın gelecekte perakende sektörünün en önemli unsuru olacak gibi görünüyor. Zira son dönemde art arda birçok perakende şirketinin kasiyersiz ödeme teknolojilerine ve kasiyersiz mağazalara yatırım yaptığına dair haberler gündeme geliyor.

Bu kapsamda 2016 yılı içerisinde, hazır giyim markası Zara'nın mağazalarına kasiyersiz ödeme sistemi getireceğini sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz yıl ise Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın sahibi olduğu Taobao isimli e-ticaret şirketi, Çin'in Hangzhou şehrinde yeni bir kasiyersiz ödeme teknolojisini test ettiği "Tao Cafe" isimli kafeyi hizmete açmıştı. Bunların yanı sıra ABD'li online perakende devi Amazon da uzun bir süredir kasiyersiz ödeme teknolojisi Amazon Go üzerinde çalışıyor.

Son olarak bu alana yatırım yapan bir diğer önemli perakende markasının da Amazon ile rekabet etmeye çalışan Walmart olduğu ortaya çıktı. Recode'un yaptığı yeni bir habere göre Walmart'a bağlı olan teknoloji geliştirme merkezi Code Eight, Project Kepler adında mağazalara yönelik bir proje üzerinde çalışıyor. Haber kaynaklarının Recode'a yaptığı açıklamaya göre bu proje, bir kasiyere ihtiyaç duyulmadan satın alımları takip etmek ve bunları ücretlendirmek için kullanılan bilgisayar görüşü gibi bir gelişmiş teknolojiyi temel alıyor.

Business Insider'ın haberine göre projeyle ilgili şimdilik çok az detay biliniyor, ancak şimdilik sahip olduğumuz bilgilerle bu fikrin, Amazon'un Amazon Go projesiyle oldukça benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz. Amazon Go, kasiyer olmadan müşterilerin raflardan aldıkları ürünleri ücretlendirmek için kameralar ve makine öğrenimi yazılımı kullanan bir kasiyersiz alışveriş teknolojisi.

Bunların yanı sıra Recode'un aktardığı bilgilere göre Walmart, Code Eight'ın kullanıma sunduğu bazı yeni projelerin kullanımı için büyük ihtimalle bir üyelik ücreti talep edecek.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir