VMLY&R Kreatif Direktörü Caner Apaydın’a göre, en iyi “sürdürülebilirlik” kampanyaları

VMLY&R Kreatif Direktörü Caner Apaydın, en iyi “sürdürülebilirlik” kampanyalarını seçti.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
Merhaba. Bu yazıda, son bir-iki yılın sürdürülebilirlik temalı reklam filmlerinden en beğendiğim üç tanesini bulacaksınız. Kendimi şanslı hissediyorum çünkü konu “sürdürülebilirlik” değil “Purpose” da olabilirdi. Yani sürdürülebilirliği bir purpose edinmiş markaların iletişimleri falan da denebilirdi. Gerçi o da sosyal sorumluluğa mı giriyor acaba? Yoksa hepsi aynı mı?!(kafası karışan emoji) Neyse, şanslı olduğum bir diğer konu da beklentinin “reklam filmleri” filtrelemesiyle gelmesiydi. Ben de aklımda kalan filmleri -ki biri proje- siz, Pazarlamasyon okurları için hızla toparladım. En çok zamanı başlık aldı. Umarım yanlış yazmamışımdır. 

Volvo: The Ultimate Safety Test


Volvo’nun testleri malumunuz, son birkaç yıla damga vurdu. Markanın sahip olduğu değerli kası (güvenlik) daha da güçlendirerek bol ödüllü, bol konuşulan kampanyalara dönüştürdüler. Geçen sene yayınlanan The Ultimate Safety Test de bu mirası kullanıyor. Yine klasik bir test videosu göreceğinizi sanarak izlemeye başlıyorsunuz. Uzun süre öyle de oluyor. Ta ki sondaki buzul erimesine şahitlik edene kadar. Film, Volvo’nun odağını genişleterek; güvenlik gibi sürdürülebilirliği de şirket kültürünün içine dahil ettiği mesajıyla son buluyor. Cannes’tan da 1 Silver Lion alıyor.

Mercedes-Benz Sustainability | Wind


Birçok otomobil markası elektrikli motorlara geçtiğinin haberini veriyor. Ama  bu seferki konumuz otomobiller değil fabrikalar. Mercedes-Benz, kendi fabrikalarında yenilenebilir kaynaklardan ürettiği enerjiyi kullanacağının haberini rüzgar ile veriyor. (Liseliler bilmez. Benim gibi yaşı tutan reklamcılar The Wind Man’i gözü yaşlı hatırlayacaktır.)Bu listede olma sebebi ise sinematografisinden çok videonun kuvvetli mesajı: Uzun yıllar rüzgara karşı onun saflarına geçiyoruz. İngilizcesi çok daha havalı tabii ki.

H2O Sounds of Water Orchestra | Water Harp


Film değil ama fikir olarak çok kuvvetli olduğu için listede Paraguay’dan bir iş var. Su krizinin önemini anlatmak ve 2030 Sürdürülebilirlik Kalkınma Hedefleri arasında yer almasını sağlamak için yapılmış bir kampanya. Oniria/TBWA ve H2O sus sesleri orkestrası bir araya geliyor.

Ülkenin tüm nehirlerinden gelen suyla çalışan Su Arp’ını geliştiriyorlar. Farkındalık için tüm dünyaya müzikal bir çağrı yapıyorlar. Suyun söylemek istediklerini bizlere duyuruyorlar.  

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir