Visa’dan kadın futbolunu destekleyen proje: Mavi Düdük

Visa, kadın futbolu konusundaki farkındalığı artırmak için Türkiye’de FIFA Kadınlar Dünya Kupası 2023 ile eş zamanlı olarak “Mavi Düdük” projesini hayata geçiriyor.

Sporda son dönemin yıldızlarından biri dünyada ve Türkiye’de kesinlikle kadın futbolu. Kadınlar futboluna seyircilerin, kulüplerin ve ülkelerin ilgisi artarken, maçlarda seyirci rekorları kırılıyor. Markalar da bu ivmenin farkında, markaların kadın futboluna ilgisi ve desteği artıyor, artmaya da devam edecek gibi görünüyor.

Biliyoruz ki, fırsat eşitliği sağlandığında, kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. Oysa kızların, kadınların önüne hayatın pek çok alanında hep bir “yapamazsın!” engeli var. Dünyada ve Türkiye’de futbol oynamak isteyen kızlar, sırasının gelmesini umutla bekleyen sayısız kadın antrenör ve hakem var. Ancak futbol dendiğinde aklımıza gelen ilk şey kadın futbol oyuncusu veya kadın futbol takımları olmuyor. Tam da bu nedenle kadın futbolu, toplumdaki alışılagelmiş cinsiyet kalıplarını sorgulamak, futbol sahalarından başlayarak kadınları rol model olarak konumlandırmak ve ‘yapamazsın’ları ‘yapabilirsin’e dönüştürmek için ideal bir zemin sunuyor. Visa, tam da bu noktadan hareketle kadın futbolu konusundaki farkındalığı artırmak için Türkiye’de FIFA Kadınlar Dünya Kupası 2023 ile eş zamanlı olarak “Mavi Düdük” projesini hayata geçiriyor.

2018’den bu yana 7 yıllık bir anlaşmayla UEFA Women’s Football'un ilk bağımsız sponsoru olmayı taahhüt eden Visa, bunun yanı sıra FIFA Kadınlar Dünya Kupası 2019’un ardından bu yılki FIFA Kadınlar Dünya Kupası 2023 etkinliğini de FIFA’nın Resmi Ödeme Hizmetleri Ortağı olarak destekliyor. Proje ile, kadın futbolundaki ön yargılara dur demek üzere bir sembol olarak dev mavi düdükler Nişantaşı ve Bağdat Caddesi’nde sergileniyor. Ayrıca sokaklarda, tribünlerde, alışveriş merkezlerinde hep birlikte düdük çalarak “Türkiye’de kadın futbolu VAR” söyleminin öncülüğünü üstlenmeyi hedefliyor… 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir