Veri odaklı bilgiler sunmanın önemi artacak

Brandworks İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Güneş Özkan ile 2023 yılını, 2024 yılına dair öngörülerini ve gelecek planlarını konuştuk.

Brandworks İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Güneş Özkan, "Geleneksel halkla ilişkiler çalışmalarının devam etmesinin yanı sıra gelecek yıllarda sektörümüzün arama optimizasyonu ve veri analitiğine daha çok odaklanacağını düşünüyorum." diyor. Özkan ile 2023 yılını, 2024 yılına dair öngörülerini ve gelecek planlarını konuştuk.

Bu yıl pek çok alanda olduğu gibi biz de halkla ilişkiler sektörü olarak yoğun ve yorucu bir süreci geride bıraktık. Öncelikle cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız için markalarımızla birlikte bu yıla özel projeler ve etkinlikler yapacağımız fikriyle başladık. Fakat şubat ayında yaşadığımız deprem felaketi, rutindeki tüm iletişim faaliyetlerini bir süreliğine rafa kaldırmamıza neden oldu. Etki alanı son derece geniş olan deprem, pandeminin ardından işlerini tekrardan yola koymak isteyen PR sektörü açısından başka bir zorlu sınav oldu diyebiliriz. Özellikle 21. yüzyılda ülkemizde bu denli büyük bir deprem felaketiyle karşılaşmış olmamız da toplumun pek çok kesimini ne yazık ki hazırlıksız yakaladı. Uzun yıllardır gerçeğimiz olan “deprem ülkesi” ibaresini de şubat ayındaki felaketin ardından daha iyi anladığımızı düşünüyorum. Depremle birlikte tüm iletişim planlarının 180 derece değişmesi, tabii ki ajanslar olarak bizi de her markamız özelinde süreci ekstra bir efor ve hassasiyetle yönetmemizi sağladı.  

Deprem tabii ki ekonomik olarak da ülkemizi ciddi ölçüde zorladığı için sektörümüz, potansiyel büyümesini tam olarak gerçekleştiremedi. Bunun yanında döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve seçim gündeminden dolayı yaşanan durgunluk da iş süreçlerimize doğrudan yansıdı. Brandworks İletişim Danışmanlığı olarak biz de bu süreçte hizmetlerimizi genişleterek, müşteri ilişkilerini geliştirerek ve en iyi yeteneklere odaklanarak yolumuza devam ettik Deprem döneminde herkesin katılımına açık, online 'afet döneminde iletişim stratejileri' sunumu gerçekleştirdik. Markalarımızla da bu çalışmayı gerçekleştirirken ayrıca üniversite öğrencilerine de bir kez daha yaptık ve geleceğin iletişimcilerin böylesine büyük bir kriz döneminde nasıl bir strateji belirlemeleri gerektiğini naçizane belirttik. Gerçekleştirdiğimiz sunumu da web sitemize yükledik. Yanı sıra müşterilerimiz için 2022 yılının sonunda çizdiğimiz 2023 projeksiyonuna uygun adımlarla iletişim stratejilerimizi sürdürüp etkinlik, lansman ve projelerimizi gerçekleştirdik. 

2024 yılında öngörülerimiz arasında bilinmezlik daha ön planda kesinlikle. Dolayısıyla her ne kadar bir plan ve programlama dahilinde hareket etmek istesek dahi iletişim danışmaları olarak yeni bilinmezliklerin sektörümüze her an hakim olacağı ihtimalini dikkate almamız gerekiyor.  

Dijitalleşmenin, yapay zekâ odaklı çözümlerin, insanların dijital deneyimlerinin her geçen gün hızla artması ve değişim göstermesi nedeniyle artık trendler de hızla değişiyor ve hatta bazen bilinmezliklerle dolu olabiliyor. 2023 yılında halkla ilişkiler alanında önemli değişimler gördük. Özellikle yeni teknolojiler ve artan rekabet halkla ilişkiler uzmanlarının kampanyalarını yürütme ve hedef kitlelerle iletişim kurma biçimlerini değiştirdi. Mesela bu yılın trendleri arasına; sosyal sorumluluk, AI teknolojileri, dijital halkla ilişkiler ve network oluşturma, veri odaklı PR, yeni sosyal medya platformları, topluluk yönetimi gibi başlıklar yer aldı. Özellikle basın bültenlerinin gerçek verilerle desteklenmesi, bültenleri daha güvenilir hale getirdiği için daha popüler hale geldi. 

Dijital dünyanın hayatımızın içerisine bu kadar dahil olmasıyla birlikte doğal olarak PR kavramı da hızlı bir değişim geçiriyor. 2024’te ve sonrasında halkla ilişkileri dijital pazarlamadan ayırt etmek daha da zorlaşacak gibi gözüküyor. Geleneksel halkla ilişkiler çalışmalarının devam etmesinin yanı sıra gelecek yıllarda sektörümüzün arama optimizasyonu ve veri analitiğine daha çok odaklanacağını düşünüyorum. Hem gazetecilere hem de müşterilere veri odaklı bilgiler sunmanın önemi artacak. 

İletişim ve pazarlama sektörünün geneline baktığımızda ise; yapay zekâ destekli pazarlama, içerik pazarlamasında video odaklı yaklaşım, mikro ve makro influencerlar ile işbirlikleri, kullanıcı deneyimi optimizasyonu, sosyal medya platformlarının ticaret araçları, etkileşimli içerikler, yeni nesil AR ve VR deneyimleri gibi çeşitli başlıkların öne çıkmasını bekliyoruz.

Brandworks İletişim Danışmanlığı olarak her zaman yaptığımız gibi 2024’te de hizmetlerimizi geliştirmeye ve müşterilerimize en verimli hizmeti sunmaya odaklanacağız. Yapay zekâ gelişmelerini takip ederek geleneksel PR süreçlerini iyileştirip dijitalle daha etkileşimli hale getirmeye çalışacağız. Bunun yanı sıra bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz ve dikkatleri üzerimize çektiğimiz etkinliklerimizi gelecek yıl da sürdürerek markalarımızın dikkat çekici yanlarını sunmaya devam edeceğiz. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir