Veri, Cinsiyetçi Olabilir mi?

  • Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates ve eşi Melinde Gates, birlikte kurdukları vakfın işleyişiyle ilgili olarak yazdıkları açık mektupta, cinsiyetçilik konusuna farklı bir bakış açısı getirdiler.
  • Gates çifti bu açık mektupta, "cinsiyetçi veriler"in, kadınların ve küçük kızların yaşamını iyileştirmeyi zorlaştırdığını ifade etti.
  • Birleşmiş Milletler geçen yıl yaptığı bir açıklamada, araştırmaların, kızların eğitimde kalmaları durumunda, daha fazla fırsata ve daha sağlıklı çocuklara sahip olduklarına işaret ettiğini ve bunun da kalkınmayı hızlandırdığını ifade etti.
  • Gates çiftinin belirttiğine göre, veriler çoğu zaman cinsiyetleri dikkate almıyor ve genellikle önyargılı sorular nedeniyle kusurlular. Çünkü gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar öncelikli olarak eş ve anne olarak görüldüğü için onlar hakkındaki verilerin çoğu üreme sağlığı üzerine odaklanıyor.
  • İlgili Yazı: Artemis Halı'dan Kadınları 'Dırdırcı' Olarak Niteleyen Cinsiyetçi Reklam Filmi

Son yıllarda cinsiyetçilik, dünya genelinde en çok tartışılan konuların başında geliyor. Öyle ki, doğu ülkelerine göre daha medeni olarak kabul edilen batı ülkelerinde bile zaman zaman cinsiyet ayrımının yapıldığına şahit oluyoruz. Özellikle iş dünyasında bu sorunun yansımalarıyla sık sık karşılaşıyoruz. Hatta sizlerle paylaştığımız haberlerden yola çıkacak olursak, hem yurt içinde hem de yurt dışında yayımlanan birçok reklamda, sıklıkla cinsiyetçi ögelere yer verildiğine şahit oluyoruz.

https://pazarlamasyon.com/cinsiyetci-reklamlardaki-rollerin-cinsiyetleri-degistirilseydi-nasil-olurdu/

ABD'li teknoloji şirketi Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates ve eşi Melinde Gates, bu cinsiyetçilik mevzusuna bambaşka bir bakış açısı getirdi. İkili paylaştıkları bir açık mektupta, "cinsiyetçi veriler"in, kadınların ve kızların yaşamını iyileştirmeyi zorlaştırdığını ifade etti. Gates çifti, araştırmacıların cinsiyete odaklanmamasının ve "kadınların sorunları" olarak algılanan şeylerin küçümsemesinin, daha iyi kararlar ve politikalara yol açabilecek, savunmaya olanak tanıyabilecek ve ilerlemeyi ölçebilecek "eksik veri" ile sonuçlandığını belirtti.

World Economic Forum'un geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir haberde belirtilene göre, Melinda Gates eşiyle birlikte kurdukları Bill & Melinda Gates Vakfı'nın işleyişinden bahsettikleri bu açık mektupta, "Sahip olduğumuz veriler -politika yapıcıların bel bağladıkları veriler- kötü. Hatta buna cinsiyetçi de diyebilirsiniz." şeklinde bir açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler geçen yıl yaptığı bir açıklamada, araştırmaların, kızların eğitimde kalmaları durumunda, daha fazla fırsata ve daha sağlıklı çocuklara sahip olduklarına işaret ettiğini ve bunun da kalkınmayı hızlandırdığını ifade etti. Buna karşılık Gates çifti, verilerin çoğu zaman cinsiyetleri dikkate almadığını ve genel olarak verilerin önyargılı sorular nedeniyle kusurlu olduklarını dile getirdi. Çünkü onların belirttiklerine göre, gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar öncelikli olarak eş ve anne olarak görüldüğü için onlar hakkındaki verilerin çoğu kazançları ve varlıklarına değil, üreme sağlığı üzerine odaklanmaktadır. Bill Gates, bununla ilgili olarak "Nüfusun yarısında neler olup bittiğini bilmiyorsanız, koşulları geliştiremezsiniz." dedi.

https://pazarlamasyon.com/ikeanin-cinsiyetci-reklami-tepki-topladi/

Bununla birlikte çift, cep telefonlarının, örneğin online olarak doğum kontrol aleti ya da hapı satın almalarına olanak sağlayarak kadınların yeni bağlantılar kurmalarına, ekonomik özgürlük kazanmalarına ve kısıtlayıcı sosyal normlara meydan okumalarına izin veren güçlü bir araç sunduğunu ifade etti. Melinda Gates, eşiyle birlikte yazdıkları açık mektupta bununla ilgili olarak şunları dile getirdi:

"Asla bir bankaya adım atmamış bir kadınsanız, mobil bankacılık size kayıtlı ekonomide ayak basacak sağlam bir yer ve finansal bağımsızlık şansı sunar. Evinizden müşterilerle, eğitimlerle ve profesyonel kuruluşlarla bağlantı kurma fırsatını elde edersiniz."

Bunların yanı sıra patojenleri öldürebilen ve suni gübre gibi kullanılabilir yan ürünler üretebilen yeni nesil tesisleri takdir eden Gates çifti, tuvaletleri de feminist bir sorun olarak adlandırdı. İkilinin belirttiğine göre, dünya çapındaki güvenli tuvaletler, kamu tesislerini kullanırken saldırıyı göze alan ya da regl olduklarında okulu asmak zorunda kalabilecek kadınlara ve kızlara özellikle fayda sağlayacak.

Aynı zamanda uluslararası yardım grupları da kadınlara ve kızlara daha fazla odaklanmanın gerekli olduğu konusunda Gates çifti ile hemfikir. Çocuklar hakları ve kızlar için eşitlik konularına odaklanan, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Plan International'da uluslararası savunma müdürü olarak görev yapan Richard Morgan, Bill ve Melinda Gates çiftinin ifade ettiklerine paralel olarak şunları söyledi:

"Ölçmeyi başaramadığımız şeyi geliştiremeyiz. Kızlara ve kadınlara görünürlük kazandırmak, onların yaşamlarını geliştirmede ilk kritik adımdır."

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir