Valencia Kulübünden Logosunu Şikayet Eden DC Comics'e İğneleyici Cevap

  • Batman'in yayın haklarını elinde bulunduran DC Comics şirketi, Valencia futbol kulübünün logosunda bulunan yarasa figürünün Batman logosuna olan benzerliğinden dolayı Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'ne bir şikayette bulundu.
  • Bu olay üzerine Valencia futbol kulübü adına açıklama yapan bir yetkili, yarasa sembolünü kullanmayı bırakmayacaklarını söyledi ve şu dikkat çekici ifadeyi kullandı: "Bu kulüp göğsünde bir yarasayla -futbol- oynarken ABD'de bizon kovalıyorlardı."
  • Valencia futbol kulübünün armasında, kurulduğu yıl olan 1919'dan beri siyah yarasa sembolü yer alıyor. İlk Batman logosu ise Valencia CF'nin logosunun ortaya çıkışından 20 yıl sonra, yani 1939 yılında meydana çıktı.
  • İlgili Yazı: Türkiye'nin Geleceği İçin Petrol Ofisi ile Altınordu Futbol Kulübü'nün Yol Arkadaşlığı!

Geçtiğimiz 18 Mart, İspanyol futbol kulübü Valencia CF'in 100. kuruluş yıl dönümüydü ve bu nedenle futbolu kulübü, bu tarihte birtakım kutlamalar yaptı. "Evening Standard" isimli Londra merkezli gazetenin paylaştığı habere göre, İspanyol futbol kulübünün 100. kuruluş yılı kutlamalarının ardından ise ilginç bir olay patlak verdi.

https://pazarlamasyon.com/markalarin-kriz-yonetimi-surecinde-yeni-vaka-mitre-futbol-topu/

Bu olaydan bahsetmeden önce şu bilgiyi verelim. Valencia CF'in logosunda bir yarasa figürü bulunuyor ve aynı zamanda yarasa, İspanyol futbol kulübünün maskotu olma özelliği taşıyor. Yani kısacası yarasa, Valencia futbol kulübü ile özdeşleşmiş bir hayvan. Ancak dünya genelindeki insanlara "Yarasa diyince aklınıza ilk olarak ne geliyor?" diye soracak olsak, pek çok kişinin cevabı (vampir cevabını bir kenara bırakırsak) hiç şüphesiz Batman olur. İşte bu haberde sizlere bahsedeceğimiz olayın çıkış noktası da Valencia futbol kulübü ve Batman arasındaki bu ortak noktaydı.

Süper kahraman Batman'in yayın haklarını elinde bulunduran DC Comics şirketi, Valencia CF'in logosunda bulunan yarasa figürünün Batman logosuna olan benzerliğinden dolayı rahatsızdı ve haberde belirtilene göre, bu yüzden bu konuyla ilgili olarak Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'ne (EUIPO) bir şikayette bulundu. Bunun üzerine Valencia CF cephesinden bir açıklama gelmesi çok uzun sürmedi ve futbol kulübü adına konuşan bir yetkili, "El Confidencial" isimli İspanyol gazetesine şu şekilde bir açıklamada bulundu:

"DC Comics bunu söylediği için yarasayı kullanmayı bırakmayacağız, yarasalar konusunda dünya çapında özel olan ticari bir marka yok. Bu kulüp göğsünde bir yarasayla -futbol- oynarken ABD'de bizon kovalıyorlardı."

İşin aslı şu ki, Valencia futbol kulübünün armasında, kurulduğu yıl olan 1919'dan beri siyah yarasa sembolü yer alıyor. Buna karşılık ilk Batman logosu ise Valencia CF'nin logosunun ortaya çıkışından 20 yıl sonra, yani 1939 yılında meydana çıktı. Bununla birlikte yarasa, 13. yüzyıldan bu yana Valencia, Balearic Adaları ve Katalonya bölgeleriyle ilişkilendirilen bir hayvan. Yine de DC Comics ve Valencia futbol kulübü arasındaki bu anlaşmazlığın, bu ay içerisinde yayımlanmış olan yeni bir logo tasarımı (aşağıda yer alan tasarım) nedeniyle ortaya çıktığına inanılıyor.

Bunların yanı sıra bu olay, iki taraf arasında yaşanan ilk sürtüşme de değildi. 2014 yılında, Valencia futbol kulübü, peşinde koştuğu bir ticari marka tesciline DC Comics tarafından itiraz edildiğini açıklamıştı. Ancak daha sonrasında futbol kulübünün aleyhinde herhangi bir dava açılmadı ya da hak talebinde bulunulmadı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir