UTEC'ten Dikkat Çekmenin Püf Noktaları

'UTEC' ya da uzun hali ile 'University of Engineering and Technology', öğrencilerin azalan ilgisini çekmek için alternatif yollara başvurma ihtiyacı hissetti. Öğrencilerin dikkatini çekecek bir çalışma lazımdı ve oturup ajansları olan Mayo DraftCB ile ilginç bir proje tasarladılar; "su üreten billboard".utec-peru-water-generating-billboard.jpeg.492x0_q85_crop-smart

Peru'nun başkenti Lima, dünya üzerinde çöl üzerine kurulmuş en büyük başkent olma özelliğini taşıyor. Bu başkentin çölde olması nedeniyle tabi ki herkesin de aklına gelen ilk problem suya erişim yolunda oluyor. Su Lima'da yaşayanlar için büyük bir sıkıntı haline gelmeye başlamış. Yağmurun olmaması da bu su sıkıntısını gittikçe artıran etkenlerden biri. Ancak UTEC ve Mayo DraftCB bir şeyi fark ediyorlar. Yağmurun yağmamasına karşın, başkentte nemlilik oranı %98 gibi yüksek bir miktar. Yani yağmur yağmasa da nemliliği fırsata dönüştürmek için ellerine bir fırsat geçiyor.

Elektrik üreten billboardları normal karşılamaya başladığımız şu dünyada, su üreten bir billboard tasarımına imza atıyor UTEC mühendisleri. Bu çölün en büyük sorunu susuzluğa derman olma yolunda en büyük adımı atıyorlar da denebilir bir yandan. Ürettikleri billboard ile Lima'nın su derdine derman olan UTEC, 3 ayda 9450 litre su üretmeyi başardı. Bu da yüzlerce ailenin su ihtiyacı karşılamak demek oluyor. Aileler bu sayede suyu sokaklarda rahatlıkla kullanabiliyorlar.

httpv://www.youtube.com/watch?v=35yeVwigQcc

UTEC'in Mayo DraftCB ile birlikte hazırladığı bu çalışma UTEC'e dikkat çekmek bir yana dursun, sosyal sorumluluk konusunda da üniversitelerin ne kadar etkin bir şekilde görev alabileceğini  gösteriyor.

 

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir