Üniversite öğrencilerinin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar

Zorlu öğrencilik hayatını kolaylaştıracak uygulamaları sizler için derledik. Ulaşım, not, yabancı dil ve ikinci el eşya uygulamalarının da yer aldığı listede üniversite öğrencilerinin kullanacağı basit ama etkili uygulamaları sizler için derledik.

1. Microsoft Office Lens 

Microsoft Lens uygulaması, çektiğiniz fotoğrafları kırpma ve düzenlemenin yanında kalite olarak düşük olan yazıları okunabilir tarza getiriyor. Sınıfta hızlıca çektiğiniz fakat görüntüsü bozuk olan fotoğraflarınızı bu uygulamayla düzenleyebilirsiniz. Ayrıca uygulama, kullanıcılarına çektikleri fotoğrafları PDF, Word, PowerPoint ve Excel dosyalarına dönüştürerek, elle yazılmış olan metinleri dijital ortama aktarma ve kaydetme özelliklerini de sunuyor.

2. TED 

Özellikle bir üniversite öğrencisinin hedefleri arasında kendini geliştirmek, ufkunu ve dünyasını genişletmek yer alıyor. TED uygulaması, hedefi olan öğrencilerin en önemli uygulaması olarak da biliniyor. Birbirinden farklı kişilerin, fikir liderlerinin ve girişimcilerin konuşmalarını dinleyebileceğiniz TED uygulaması, ufkunuzu genişletecek ve size rehber olacak bilgileri içeriyor. Altyazı özelliğiyle yabancı konuşmacıları dinlemenize olanak sağlıyor. Ayrcıa video izlemeye vaktiniz yoksa sizlere bir alternatifimiz var. Ders çalışırken ya da başka şeylerle uğraşırken bir şeyler dinlemek istiyorsanız TED Radio Hour podcast'lerinin bölümlerini dinleyebilirsiniz.

3. Evernote

Bir not tutma uygulaması olan Evernote, kullanış açısından oldukça kolay ve oldukça pratiklik sağlayan bir not uygulaması. Evernote uygulamasında not tutabilmenin yanı sıra notlarınıza fotoğraf, ses kaydı, web sayfası ve yapılacaklar listesi ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca çektiğiniz fotoğrafların üzerine not yazma özelliğine de sahip. İlginizi çeken makaleleri ve web sitelerini daha sonra okumak üzere kırpabilirsiniz. Öğrencilik hayatınızda düzenli ve ders programlarını kaçırmamak istiyorsanız bu uygulama size en uygun uygulamalardan birisi.

 

4. Pomodoro Timer Lite

Pomodoro uygulaması, az zamanda daha fazla şey yapmanıza ve konsantrasyon eksikliğinizi gidermeye yardımcı olacak en önemli uygulama. Özellikle vize ve final dönemlerinde üniversite öğrencilerinin saatlerce hatta sabaha kadar ders çalışma rutinlerini değiştirerek az zamanda daha verimli bir çalışma olanağı sunuyor. Ders çalıştığınız süre boyunca tam konsantrasyon ile odaklanarak verimi arttırıp, verdiğiniz dinleme aralarıyla da üzerinde çalıştığınız konunun üzerine zihninizi dinlendirmiş olacaksınız.

Bu uygulama ile birlikte sınav tarihlerine kadar düzenli ve kısa süreli bir ders çalışma süreci yakalayarak sınavdan önceki son gün saatlerce ders çalışmanıza gerek kalmadan sizin zihninizi ve bedeninizi yormadan sınava hazırlanmış olacaksınız. Pomodoro tekniği popüler bir zaman yönetim tekniğidir. Teknik, 25 dakika boyunca ders tam odaklanmış bir şekilde ders çalışmanızı sağlıyor. 25 dakikanın ardından 3-5 dakika arasında bir mola veriyorsunuz. Bu sürede ise yoğun çalışmanın tam tersi olarak vücudunuz ve zihniniz dinlenmiş oluyor. Böylelikle bu uygulama ile kendinizi ve zihninizi yormadan ders çalışmış oluyorsunuz.

5. Canva

Canva uygulaması tasarım profesyonel olmayanlar için bile tasarım yapmayı kolay ve eğlenceli hale getiriyor. Özellikle ödev dönemlerinde sizlerden istenen sunumlar için şık ve basit tasarım eklemek istiyorsanız Canva bunun için en doğru uygulama. Fotoğraf kolajları, logo tasarımları, Instagram hikayesi video yapma programı, video düzenleyici, broşür hazırlama, doğum günü davetiyesi gibi birçok şablonu içeren uygulama, kullanıcılarına kolay arayüzü ve kullanımıyla tasarımları kolay bir şekilde oluşturmanıza olanak sağlıyor. Canva uygulamasını mobil ve masaüstende kullanabilirsiniz. Böylelikle tasarımlarınızı istediğiniz yerde istediğiniz zamanda yapabileceksiniz.

6. Letgo

Letgo üniversite öğrencileri için en önemli uygulamarından biri şüphesiz. Öğrencilerin eşya sıkıntısı özellikle ihtiyaç duydukları şeyler pahalıysa daha kötü bir durum haline geliyor. Uygulama özellikle evde yaşayan öğrencilerin ihtiyaç duydukları eşyaları ucuza almalarını sağlıyor. Konum özelliği ile size en yakın satıcılara ulaşabiliyorsunuz. Evimizdeki birçok eşyaya ihtiyacımız olmuyor. Bunları evde tutmak yerine uygulamadan satarak hem işimize yaramayan bir eşyayı satarak para kazanmış oluyoruz hem de ihtiyacı olan insanın bu eşyayı daha ucuza almasını sağlıyoruz. Letgo'da size pahalı gelen fiyatlar içinde mesajlaşma kısmından satıcı ile pazarlık yapma özelliği de yer alıyor.

7. Oxford Dictionary

Oxford Dictionary ise İngilizce derslerinizde olmazsa olmaz uygulamalarınızdan biri olacak. İngilizce öğrenmenize katkı sağlayacak uygulamanın içerisinde binlerce kelime ve anlamı yer alıyor. Ayrıca bu kelimelerin nasıl teleffuz edilmesi gerektiğine de ulaşabiliyorsunuz. Uygulama size İngilizceyi üstün körü bir biçimde değil derinlemesine öğretecek özellikleri barındırıyor. Günün kelimesi ile her gün bir kelime öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda uygulamada sesli ve görüntülü arama yapabilir, yazarak arama yaparken tahminleri görebilir, favori kelimeler aracılığıyla kelime listeleri oluşturabilirsiniz. Özellikle çevrimdışı erişim özelliği ile internetiniz olmadığı zamanlarda bile uygulamayı kullanabiliyor olmanız büyük avantaj sağlıyor.

8. Moovit

Moovit, ihtiyaç duyduğunuz tüm toplu taşıma araçları için kullanabileceğiniz bir ulaşım uygulaması. Ulaşım, şüphesiz ki kentsel yaşamın önemli bir parçası. Öğrenciler ve yeni taşınanlar için en önemli uygulamalardan biri ulaşım uygulamaları oluyor. Yeni bir şehir ve bilmediğiniz ulaşım hatları Moovit uygulaması ile gitmek istediğiniz yere hangi araç ile kaç dakikada gideceğinizi gösteriyor. Tren, metro, otobüs, tramvay, vapur ya da metro kullanırken en doğru toplu ulaşım ağına ulaşmak kritik bir önem taşıyor. Gideceğiniz konuma güvenle ve hızlı bir şekilde planlayabilmeniz için ulaşım araçlarının saatlerine kolayca ulaşabiliyorsunuz. Canlı yol tarifi özelliği ile yol boyunca adım adım yolu tarifi ediyor ve ne zaman hangi durakta ineceğiniz bilgisini veriyor. Moovit kısacası öğrenciyseniz ve gittiğiniz şehirde ulaşımınızı kolaylıkla sağlamak istiyorsanız bunun için en uygun uygulamalar arasında yer alıyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir