Unicef'ten Çocuk İstismarına Dikkat Çeken 'Saklanma Mobilyaları'

Bildiğiniz gibi Unicef çocuk hakları konusunda çalışmalar yürüten uluslararası bir yardım kuruluşu. Çocuk istismarının her türlüsüne dikkat çekmek için ses getiren kampanyalara imza atıyorlar. Unicef bu seferde şiddet gören çocuklar ile ilgili bir etkileyici bir sosyal deneyi hayata geçirmiş durumda.

Bir video aracılığıyla çocukların gördüğü cinsel, psikolojik, fizyolojik şiddetin rahatsız ediciliği vurgulanıyor. Videoda ebeveyn olmak üzere olan çiftler doğacak olan çocukları için eşya bakmaya bir mobilya dükkanına geliyorlar. Fakat mobilyalar bildiğimiz çocuk mobilyalarından biraz daha farklı tasarlanmış. Görünürde farklılıklar göze çarpmıyor ancak müşterilere yardımcı olan satış temsilcisi mobilyaların kullanım alanlarını açıklarken çocukların şiddetten kaçabileceği saklanabileceği bölümleri tanıtıyor. Bunu yaparken son derecede normal bir özellik tanıtıyormuş gibi davranıyor ancak tüyler ürperten şeyler söylüyor. Örneğin; Çocuğa vurulduğunda devrilmemesi için ayaklarında ağırlıklar bulunan bir mama sandalyesi tanıtıyor veya şiddetten kaçan bir çocuğun saklanabileceği dolaplı bir yatak.

https://www.youtube.com/watch?v=BH9N-hxUOPQ

Bu sosyal deney sonrasında müşteriler ile görüşülüyor ve onlara her 4 çocuktan 3'ünün şiddete maruz kaldığı açıklanıyor. Her 4 çocuktan 3'ü çok ciddi bir rakam.

Videoda da görüldüğü gibi bu durum insanlara rahatsız edici geliyor. Unicef'in vermek istediği mesaj da tam olarak bu; rahatsız olmamız gerekiyor zaten. Unicef'in daha önceki kampanyalarında da yaratmak istediği etki çocukların yaşadığı durumun rahatsız ediciliğinin dehşeti. Çocukların kendi evlerinde bile fiziksel veya psikolojik şiddete maruz kalarak saklanma ihtiyacı duymasının rahatsız olunması gereken bir durum olduğunu gözler önüne seriyorlar.

Unicef'in daha önceki sarsıcı kampanyalarından birisi de çocuk şiddeti ile ilgili tanıtılan video oyunuydu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir