Ülker Japonya’daki Godiva birimini satıyor

2007 yılında, hem Türkiye hem de Ülker adına globalleşme yolunda büyük bir adım atarak dünyanın lider premium çikolata ve çikolatalı ürünler markasına sahip Godivayı 850 Milyon dolara bünyesine katan Yıldız Holding'in, Godiva’nın Japonya’daki biriminin potansiyel satışı için imkanları araştırdığı belirtildi.

İsmini vermek istemeyen konuya yakın iki kaynağın verdiği bilgiye göre Godiva’nın Japonya biriminin satış sürecinin önümüzdeki haftalarda başlaması, değerlemenin 1.5 milyar dolara kadar varması bekleniyor.

Yıldız Holding yaptığı açıklamada ise Japonya’nın en başarılı bölgelerinden biri olduğunu ve büyümeye devam ettiğini belirtti. Yıldız Holding, yüzde 100 iştiraki konumundaki Pladis Foods üzerinden Ülker Bisküvi’de hisse sahibi. Pladis ise Ülker Bisküvi’de yüzde 51 hissedar konumunda bulunuyor.

Godiva, Japon pazarına 45 yıl önce girdi. Japonların yüzde 90’ı markayı biliyor. Japonya geneline 250’den fazla Godiva mağazası bulunuyor. Godiva’nın dünyadaki yıllık cirosunun yüzde 30’unun Japonya’dan gelmeye başladığı belirtiliyor. Godiva bu pazarda değişime gitti ve birçok yeniliğe imza attı.

Ülker Godiva’yı devraldıktan sonra ilk olarak yeni kutu dizaynları geliştirdi. Bu kutuların tasarımlarını da ünlü İspanyol tasarımcı Jamie Hayon’a yaptırdı. İkinci olarak da Godiva’nın tarihinde ilk kez televizyon reklamları hazırlandı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir