Uber Eats, Uber'in Ana İşini Gölgede mi Bırakacak?

  • Uber'in yemek teslimat servisi Uber Eats, şirketin en hızlı büyüyen ve en karlı birimi olarak dikkat çekiyor.
  • Uber Eats, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde brüt rezervasyonlardan 2,5 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam, Uber’in toplam brüt rezervasyonlarının yaklaşık %18’ine denk geliyor.
  • Uber Eats, siparişleri teslim almak ve teslim etmek için mevcut Uber sürücülerini kullandığından ötürü, maliyetlerde önemli miktarda tasarruf sağlıyor.
  • Rakip yemek teslimat şirketi DoorDash, ABD pazar payında Uber Eats'i geride bıraktı.
  • İlgili Yazı: Uber, Londra'daki Müşterilerinden "Temiz Hava Ücreti" Alıyor

Uber'in Ağustos 2014'te başlattığı yemek teslimat hizmeti Uber Eats, son dönemde çok hızlı bir büyüme gösteriyor. Hatta öyle ki, Uber Eats, Uber'in içindeki en hızlı büyüyen ve en karlı birim olarak öne çıkıyor.

Bu hizmet, kullanıcıların mobil uygulama aracılığıyla lokal restoranlardan yemek sipariş etmelerine ve bu siparişleri 20 dakika ila 1 saat arasında bir sürede teslim almalarına imkan tanıyor. Yemekler, standart Uber sürücü uygulaması aracılığıyla Uber Eats taleplerini alan yerel Uber sürücüleri tarafından teslim ediliyor.

https://pazarlamasyon.com/starbucks-uber-eats-ile-birlikte-kahve-teslimati-yapmaya-basliyor/

Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters'ın paylaştığı bilgiye göre, Uber Eats, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde brüt rezervasyonlardan 2,5 milyar dolar gelir elde etti. Belirtilene göre bu rakam, Uber’in toplam brüt rezervasyonlarının yaklaşık olarak %18’ine denk geliyor. Aynı zamanda CNBC'nin aktardığı bilgiye göre, iş kolu 2017 yılı itibariyla faaliyet gösterdiği şehirlerin (toplamda 165 şehir) yaklaşık olarak dörtte birinde kârlıydı.

Uber Eats, Nasıl Para Kazanıyor?

CB Insights'ın Uber Eats ile ilgili olarak paylaştığı yazıda belirttiğine göre, Uber Eats üç şekilde gelir elde ediyor:

  • Her müşteriden alınan değişken oranlı teslimat ücreti
  • Her sürücünün brüt ücretinin komisyonu
  • Her siparişte restorandan alınan %30 oranında ücret

Uber Eats aracılığıyla verilen her sipariş için hem mesafeye hem de diğer siparişlerin rotalarına göre belirlenen bir teslimat ücreti ödeniyor. Aşağıda yer verdiğimiz örnek bir sipariş görselinde, 2,4 km uzaktaki bir McDonald's şubesinden verilen bir sipariş için belirlenen teslimat ücreti 3,49 dolar olarak görünüyor.

Aşağıda yer verdiğimiz bir başka örnekte ise 4,2 km uzaklıktaki bir restorandan verilen bir sipariş için sadece 1,49 dolar teslimat ücreti isteniyor. Bu siparişte, yukarıda verdiğimiz örnek sipariştekine göre mesafe daha uzak olmasına rağmen teslimat ücretinin daha düşük olmasının sebebi ise aynı restorandan verilen ve teslimat noktası aynı güzergah üzerinde olan bir siparişin daha olmasıdır.

Uber sürücüsü zaten bu restorandan bir siparişle geldiği için Uber Eats uygulaması, toplu bir sipariş oluşturmaya yardımcı olmak için kullanıcıyı teşvik etmek amacıyla düşük bir teslimat ücreti belirliyor. Müşteri de bunu indirim olarak algılıyor, ancak bu toplu siparişler Uber için daha fazla kazanç anlamına geliyor. Zira bu tarz toplu siparişlerde, Uber her bir sipariş için restorandan %30 oranında bir komisyon alıyor ve sürücüye de sadece ikinci siparişi teslim ederken gerçekleştirdiği minimal sapma için fazladan bir ücret ödüyor. Yani sonuç olarak şirket daha fazla kar elde ediyor.

Bununla birlikte Uber Eats, siparişleri teslim almak ve teslim etmek için mevcut Uber sürücülerini kullandığından ötürü, maliyetlerde önemli miktarda tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda Uber Eats, restoranların çoğunun kendi teslimat ağlarını kurmamalarından da faydalanıyor. Restoranlar, Uber’e bir komisyon ödemek zorunda olsalar bile, sipariş teslimatlarından elde edecekleri geliri göz ardı edemedikleri için Uber Eats ile birlikte çalışıyorlar.

https://pazarlamasyon.com/uber-careemi-satin-almak-istiyor/

Uber Eats'in Geleceği

Talep üzerine yemek dağıtım seçenekleri olmayan dünyanın bazı bölgelerinde, Uber zaten bir teslimat filosuna sahip olmanın rekabet avantajına sahiptir. Buna rağmen şirket, daha önce kurulmuş olan yemek dağıtım oyuncularının bulunduğu lokasyonlarda ve hükümetlerin yerel operasyonları destekleyen düzenlemeleri kabul etme ihtimallerinin yüksek olduğu yerlerde mücadele etti. Bununla ilgili olarak Hindistan merkezli yemek teslimat girişimi Swiggy, kısa bir süre önce Hindistan'daki Uber Eats operasyonlarını devralmayı kabul etti.

Seamless gibi diğer yemek dağıtım seçeneklerinin son derece kemikleşmiş olduğu New York City gibi pazarlarda, Uber Eats'in büyümesi yavaşladı. Hatta TechCrunh'ın belirttiğine göre, rakip yemek teslimat şirketi DoorDash, ABD pazar payında Uber Eats'i geride bıraktı ve bu da şirket için bazı potansiyel sorunlara dikkat çekti.

Tüm bunların yanı sıra Uber Eats, şirket için potansiyel olarak büyük bir kâr merkezi değil. Bu hizmet, sadece Uber'in bir ulaşım ağı şirketinden daha fazlası olma potansiyelini ortaya koyan ve daha fazla gelir getiren “yan uygulamalar” için bir sıçrama tahtası olma özelliği taşıyor.

20. Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri sahiplerini buldu

İletişim sektörünün en başarılı proje ve markaları, Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri’ nde 20’nci kez sahiplerini buldu.

Bunlar İlginizi Çekebilir