Tv Reklamları Hâlâ Yükselişte

Bundan 1 ay önce, yabancı bir pazarlama sitesinde çıkan habere göre Tv reklam yatırımları (ABD'de) yükselişini devam ettiriyordu. Özellikle son yıllarda bize pompalanmaya çalışılan bilgi ise dijital reklamcılığın yükselişi yönündeydi. Bu yükselişi düşününce tekrar eski sevgilim Tv reklamlarını hatırladım. Elbette rakamlara baktığımızda dijitale harcanan yatırımları kolaylıkla görebiliyoruz.  Bunun yanında Tv reklamlarının da dijitalden hiç geri kalmadığını söylemeliyim. Hepimiz -neredeyse- dijital reklamla kafayı bozmuşken, Tv reklam yatırımlarının biraz yavaşlasa da büyümesini devam ettirmesi ve bir süre daha pazarı domine etmesi bekleniyor.

small-old-tv1Şimdi kısaca Türkiye'deki duruma bir göz atalım. Reklamcılar Derneği'nin 2012 verilerine baktığımızda toplam reklam yatırımı 4 milyar 652 milyon TL olmuş. Bu rakam 2011'de 4 milyar 320 milyon TL ve bir önceki yıla göre büyüme % 8 oranında gerçekleşmiş. Pastadaki paya bakınca; % 56 ile Tv'nin başı çektiğini görüyoruz. Tv'yi % 24 ile basın, % 9 ile dijital, % 7 ile açıkhava, % 3 ile radyo ve % 1 ile sinema reklam yatırımları izliyor. Türkiye'de reklam yatırımlarının Tv hegemonyasında olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Saydığım istatistiki verilere ve kocaman rakamlara bakarak reklam yatırımlarının artan bir ivmeyle yükseleceğini görebiliyoruz. Bu noktada küçük ve ilginç bir bilgi vermek gerekiyor; reklam yatırımları artmış, ama reklam verenlerin sayısında % 7'lik bir azalma olmuş. Bu da bazı sektörlerin reklam harcamalarında kesenin ağzını açtığını, bazılarının ise yatırımdan vazgeçtiğini gösteriyor.

Gelelim Türkiye'de dijital reklam harcamalarına. IAB'nin Türkiye verilere göre dijital reklam yatırımları 943 milyon TL'ye ulaştı. Yatırımlardaki artış oranı bir önceki yıla göre % 30 oranında. Dünya dijital reklam pazarının 100 milyar dolar hacminde olduğu düşünülürse Türkiye'deki bu rakam ne az ne de çok.

Konu başlığına kaynak olan haberde ise ABD'nin 2013 Tv reklam harcamalarının 66 milyar dolar civarında olacağı söyleniyor. Önümüzdeki beş senelik dönemde % 3.7'lik artışla bu rakamın 75 milyar dolara ulaşacağı öngörülmekte. Tv reklamlarındaki yatırımlar ABD'de artarken dijital video reklamlarından yatırımlar da boş durmuyor. 4.14 milyar dolarlık bu yatırımın 2017'de 9.06 milyar dolara çıkacağı söyleniyor. Rakamlara bakılınca Tv reklam harcamalarının hâlâ pastadaki büyük dilimi aldığı görülmekte. Kaynak haberde dijital taraftaki yükselişin ise hız kesmeden artacağını ekleniyor. Sonuç olarak eski sevgilimiz Tv reklamlarının bir süre daha pazarımızın dominant reisi olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Kaynak: eMarketer, IAB, Silikonvadisi.tv, Finansgundem.com, Sabah Gazetesi

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir