Türkiye'nin E-Ticaret Hacmi, 2016'da %24 Büyüdü

Türkiye’de e-ticaret pazarını uluslararası standartlara göre ölçümleyen  “Türkiye E-Ticaret 2016 Pazar Büyüklüğü” raporu açıklandı. Rapora göre, Türkiye’de e-ticaret sektörü, 2016 yılında %24 oranında artış göstererek 30,8 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı. Türkiye E-Ticaret 2016 Pazar Büyüklüğü raporunun kamuoyu ile paylaşılması amacıyla düzenlenen basın toplantısına TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Tolga Yaveroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı toplantıda sunum, TÜBİSAD E-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş tarafından yapıldı. Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı  Kübra Erman Karaca, TÜBİSAD’ın  temsil ettiği sektörlerin tüm alt kategorileri ile birlikte Türkiye'nin hızla büyüyen, gelişen ve en dinamik sektörleri arasında yer aldığını belirtti. Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Tolga Yaveroğlu, dördüncüsü tamamlanan Türkiye E-Ticaret Pazar Büyüklüğü çalışmasının bu sene de bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını söylerken TÜBİSAD E-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş ise, e-ticaretin bir ülkede büyümesinde internet kullanımı, bankacılık hizmetlerinin ve lojistik altyapının gelişmişliği, kullanıcıların e-ticaret alışkanlığı gibi etkenlerin önemli bir rol oynadığını ifade etti.

TÜBİSAD Türkiye’de E-Ticaret Pazar Tanımlama ve 2016 Pazar Büyüklüğü Raporu Sonuçları

Toplam Pazar: 30,8 milyar TL (Yüzde 24 yıllık büyüme)

Alt Kırılımlar

Tatil-Seyahat: 10,1  milyar TL  (Yüzde 13 Yıllık Büyüme) Sadece Online Perakende: 11,3 milyar TL  (Yüzde 33 Yıllık Büyüme) Çok Kanallı Perakende: 6,2 milyar TL  (Yüzde 30 Yıllık Büyüme) Online Pazaryeri: 5,2 milyar TL (Yüzde 38  Yıllık Büyüme) Online Bahis: 3,2 milyar TL (Yüzde 24 Yıllık Büyüme) Online – Çok Kategorili: 2,6 milyar TL (Yüzde 18 Yıllık Büyüme) Online – Özel Alışveriş: 2,6 Milyar TL (Yüzde 43  Yıllık Büyüme) Online – Dikey: 0,8 Milyar TL (Yüzde 24 Yıllık Büyüme) Çok Kanallı – Elektronik: 2,4 Milyar TL (Yüzde 33 Yıllık Büyüme) Çok Kanallı – Giyim & Ayakkabı: 1,2 Milyar TL (Yüzde 39 Yıllık Büyüme) Çok Kanallı – Ev & Dekorasyon: 0,7 Milyar TL (Yüzde 25 Yıllık Büyüme) Çok Kanallı – Eğlence & Kültür: 0,4 Milyar TL (Yüzde 23 Yıllık Büyüme) Çok Kanallı – Diğer: 1,6 milyar TL  (Yüzde 24 Yıllık Büyüme)

E-Ticaretin Toplam Perakende İçindeki Payı (Toplam Perakende Pazarında Online İşlemlerin Oranı)

Türkiye: Yüzde 3,5 Gelişmiş Ülkeler Ortalaması: Yüzde 8,8 Gelişmekte Olan Ülkeler Ortalaması: Yüzde 3,8 TÜBİSAD'ın Türkiye E-Ticaret 2016 Pazar Büyüklüğü raporunu buradan indirebilirsiniz. Geçtiğimiz haftalarda da TÜSİAD, Türkiye'deki e-ticaret sektörü ile ilgili benzer bir rapor yayımlamıştı. Bununla ilgili yayımladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir