Türkiye'den 455 Bin Kredi Kartı Bilgisi Çalındı

İnternet üzerinden teknoloji ve ekonomi özelinde yayın yapan ZDNet hackerların, Türkiye'den 455 bin kredi kartı bilgisini sızdırıp internet üzerinden satışa çıkardığını iddia etti. Sözcü'de yer alan haberde de, üst düzey Türk bankacılık kaynaklarının bu iddiayı doğruladığı ileri sürüldü.

ZDNet, Türkiye’deki kredi kartı kullanıcılarını fazlasıyla yakından ilgilendiren ve tedirgin eden bir rapor paylaştı. ZDNet’in iddiasına göre Türkiye’deki 455 bin kredi kartının bilgileri çalınmış durumda. Üstelik Sözcü’nün iletişim kurduğu sektörden bazı Türk kaynaklar, ZDNet’in iddiasını doğruluyor.

Çalınan kredi kartlarının Joker's Stash isimli “En büyük kart mağazası”nda satıldığı belirtildi.

Güvenlik araştırmaları yapan Group-IB yetkilileri ZDNet'e açıklama yaparken, verilerin 28 Ekim ile 27 Kasım arasında dört farklı parça halinde sızdırıldığını söyledi.

Hem bankamatik kartlarının hem de kredi kartlarının çalındığını aktaran Group-IB’nin siber suçlar araştırma bölümü başkanı Dmitry Şeştakov, “Kartların son kullanma tarihi, CVV/CVC, kullanıcı adı gibi bilgilerin yanı sıra isim, e-posta adresi ve telefon numaralar bulundu” açıklamasını yaptı.

Şestakov, “Üç kaynaktan dolayı kartlar çalınmış olabilir. Bunlardan birincisi kullanıcının kredi kartı bilgilerini sahte sitelere vermesi, ikincisi browserlardan verileri çalan kötü amaçlı uygulamalar ve üçüncüsü ise JavaScript bazlı dolandırıcıların hacklenmiş sanal mağazaya verilerini girmesiyle olur. Çoğunlukla üçüncü durum yaşanıyor” dedi.


30.000+30.000+190.000+205.000 olmak üzere dört parça halinde korsanlara satılan kredi kartlarının hacker’lara yaklaşık 500 bin dolar kazandırdığı belirtildi.

Benzer olay Ekim ayında Hindistan’da gerçekleşmiş ve
1.3 milyon kart bilgisi çalınmıştı. Türkiye'deki kredi kartlarının çalınması dünya çapında 2019'un en büyük ikinci veri sızıntısı olurken Türkiye Bakanlar Birliği (TBB) yetkilileri ise konu hakkında kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını ifade ettiler.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir