Türkiye’deki deprem Birleşik Krallık’ta gerçekleşseydi nasıl olurdu?

Birleşmiş Milletler Kriz Yardım Fonu, Türkiye'de gerçekleşen depremlerden yola çıkarak depremin Londra'da gerçekleştiği varsayımıyla hazırlanan "AI Aid" kampanyası ile herkesi empati yapmaya davet etti.

Kahramanmaraş'ta gerçekleşen ve 10 ilimizin ciddi olarak etkilendiği depremler, dünya basınında da geniş yankı buldu. Ülkelerin, depremden dolayı büyük kayıplar yaşayabileceklerini odağına almasının ardından Londra merkezli yaratıcı ajans Hjinks de Birleşmiş Milletler Kriz Yardım Fonu'nun desteğiyle bu konuda bir farkındalık kampanyasına imza attı.

Yapay zekâ yardımıyla İngiltere'de bulunan St. Paul Katedrali, Manchester John Rylands Kütüphanesi ve Birmingham Bull Ring gibi önemli simge yapıların yıkıldığını gösteren çarpıcı bir dizi görüntü oluşturan ajans, kampanyaya "AI Aid" adını verdi. Bölgedeki simge yapıların, deprem sebebiyle büyük hasar aldığını gözler önüne seren kampanyada tasvir edilen deprem, ülkemizde binlerce insanın ölümüne neden olan 7,8 büyüklüğündeki depremle benzerlik gösteriyor.

Hijinks Kurucusu ve Yaratıcı Yönetmeni Tamryn Kerr, "Türkiye'de ve Suriye'de gerçekleşen bu felaketi uzun bir süre manşetlerde tutmak zor fakat bu kampanya ile bir farkındalık yaratacağımızı düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

Kerr, "İngiltere'de deprem olsaydı nasıl görüneceğini ve yardım ve bağışların ne kadar hızlı olabileceğini düşünüyorduk. Yaratıcı endüstriler üzerinde özellikle yapay zekânın etkisiyle ilgili çok fazla olumsuz haber var. Ancak generatif yapay zekâ, insanlık krizlerini haberlerde tutmaya ve daha fazla yardım bağışı yapmaya yardımcı olabilir miydi? fikrinden yola çıktık. Deprem senaryosunu bir yapay zekâ görüntü oluşturucusuna yerleştirdik ve sonuçlar gerçekten inanılmazdı. Bu, Türkiye ve Suriye halkının gerçekliğini yansıtıyor ancak insanların daha yakından tanıdığı yerlerin yıkımını gösteriyor. Sevdiğiniz yerlerin yıkımını görmekle birlikte gelen duygu güçlü ve unutulmazdır." şeklinde açıklamasını sürdürdü. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir