Turkey CX Awards için Başvurular Başladı!

Müşteri deneyimi, son dönemde iş dünyasında sürekli olarak dile getirilen ve şirketlerin son derece üzerine düştüğü bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de şirketler, müşteri deneyiminin geldiği ve geleceği noktayı takip ediyor. Müşteri deneyimi alanında yeni projelerin yapılması ve topluluğa ilham olması, müşteri deneyiminin gelişimi ve iyileştirilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Buradan yola çıkarak müşteri deneyimi alanındaki eksikliği gidermek için uluslararası arenada 2008’den bu yana müşteri deneyimi yarışmaları düzenleyen Awards International tarafından “Turkey CX Awards” planlandı. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan “Turkey CX Awards 2021”in lansmanı 6 Ekim Dünya Müşteri Deneyimi Günü’nde yapıldı ve organizasyon için çalışmalar başladı. Şimdi organizasyonun detayları belli oldu ve yarışma için başvurular alınmaya başlandı!

Turkey CX Awards’ın düzenlenmesinde yarışma başkanı olarak Pisano Müşteri Deneyimi Danışmanı ve CXPA Yönetim Kurulu Üyesi olarak Gökhan Kara yer alıyor. Yürütme kurulunda ise Turkcell Müşteri Deneyimi Direktörü Sinem Yüksel, Sodexo Müşteri Deneyimi Direktörü Serdar Güngör, Allianz Müşteri Deneyimi Direktörü Erdem SağlamerTürk Hava Yolları Müşteri Deneyimi Müdürü Mustafa Mücahitoğlu, Yapı Kredi Bankası Müşteri Deneyimi Direktörü Emel Çuhacı ve Profesör Kaan Varnalı bulunuyor.

TCXA'21'e buradan başvurunuzu yapabilirsiniz. Erken Kayıt için son günün 26 Mart olduğu yarışmada, başvurular 26 Nisan’a sonuna kadar alınmaya devam edecek. Mayıs ayında finalistler açıklanacak ve 10 Haziran’daki ödül gününde yarışmacılar Türkiye'nin ve Dünya'nın farklı yerlerinden gelen jüri üyelerine sunumlarını yapacaklar.

Yarışma hem International CX Awards ve UK CX Awards'ın genel kategorilerinden hem de Türkiye'ye özgü yeni kategoriler olmak üzere 15 farklı kategoriden oluşuyor. Kategoriler hakkında detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Her bir kategoride 5 farklı jüri üyesinin olduğu yarışmada jüriler hem başvuru formlarını hem de 10 Haziran’da yapılacak olan sunumları değerlendirecek. Ödül için hesaplanacak puanın %50’si başvuru formundan, %50’si ise sunumlardan gelecek. Başvuru formunda sorulacak olan sorular ve puanlandırma detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer yarışmalardan farklı olarak ulusal ve uluslararası arenada müşteri deneyimi profesyonellerinin bir araya gelmesiyle oluşacak olan jüri grubu sadece bir yarışmada değerlendirme yapmakla kalmayacak, aynı zamanda “The Judge Club” adı verilen özel bir topluluğun da üyesi olacak. Bu topluluğa üye olan jüriler  her ay dünyanın farklı yerlerinden CX profesyonelleriyle bir araya gelip exclusive konuşmacıları dinleyebilecek ve network alanını genişletebilecek. Bu sene ilk kez düzenlenecek uluslararası destekli müşteri deneyimi yarışmasını içeren bu etkinlikte jüri olmak isteyen profesyoneller ücretli bir başvuru ile onay süreci ile seçilecek. 30 Türk jürinin bulunacağı bu yarışmada jüri üyesi olmak için detaylı bilgiyeburadan ulaşabilirsiniz.

Son dönemde jüri üyesi olarak organizasyona dahil olan bazı kişilerin şirket ve unvan bilgileri şu şekilde: Samsung CX Advisor, Turkcell Global Bilgi Assistant General Manager, Ford Otomotiv CX Senior Manager, Pazarlamasyon CEO ve Akbank Customer Experience and Service Design SVP. Güncel jüri listesini deburadantakip edebilirsiniz.

Hem Türkiye’den, hem de dünyanın farklı bölgelerinden müşteri deneyimi profesyonellerinin yer alacağı, ilham verici konuşmaların yapılacağı, en iyi müşteri deneyimi çalışmalarının değerlendirileceği  bu özel etkinlik, pandemi şartları nedeniyle online olarak gerçekleştirilecek.

Kariyer
Dünyanın Down sendromlu ilk sanal influencer'ı "Kami"

Dünyanın Down sendromlu ilk sanal influencer'ı Kami, down sendromlu 100'den fazla gerçek genç kadının yüzünün birleşiminden oluşturuldu.

Bunlar İlginizi Çekebilir