"Tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesi güncellendi

Müzik sektöründe referans olarak kabul edilen Rolling Stone dergisi tarafından 2004 yılında yayınlanan "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesi, 17 yılda büyük ölçüde değişikliğe uğradı. Listede yer alan 500 şarkı, 250 müzisyen ve müzik sektörü temsilcisinin oylarıyla, 4 bin şarkı arasından seçildi. 2004 yılında açıklanan listenin zirvesinde Bob Dylan'ın Like a Rolling Stone şarkısı yer alırken, ikinci sırada ise The Rolling Stones’un I Can’t Get No Satisfaction şarkısı yer almıştı. Güncellenen listede hip hop, country müzik, Latin pop, reggae ve RB tarzında çok sayıda şarkı bulunuyor. Listede Drake, Taylor Swift, The Weeknd ve Lady Gaga gibi isimlerin şarkıları, birçok pop ve rock klasiğini geride bıraktı. Biz de Rolling Stone dergisinin 17 yıl aradan sonra açıklanan tüm zamanların en iyi 500 şarkısı listesinin ilk 10 parçasını sizler için derledik.

10. OutKast – Hey Ya!

OutKast, 1991 yılında Georgia Eyaleti'nde müzik macerasına başlayan Amerikalı bir hip hop ikilisi. LaFace Records müzik kayıt şirketi tarafından 9 Eylül 2003 yılında yayınlanan Speakerboxxx/The Love Below albümünden"Hey Ya!" isimli parçasıyla ünlerine ün katan ikili, Rolling Stone dergisi tarafından yayınlanan "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesinde 10.sırada yer aldılar. İkili, bunun gibi çıkardıkları başarılı şarkılarla grubun tanınmasında önemli rol oynadılar.

9. Fleetwood Mac: Dreams

Dreams, İngiliz-Amerikalı rock grubu Fleetwood Mac'in 1977 yılında çıkardıkları on birinci stüdyo albümleri olan Rumors'ta yer alıyor. 24 Mart 1977 yılında "Dreams" şarkısının sahne performansı parçanın klip videosu olarak kullanıldı. Dreams, ABD'de 1 milyondan fazla kopya sattı ve "Billboard Hot 100" listesinde yer aldı. Şarkı, Kanada'da ise RPM Top 100 Singles listesinde bir numaraya yükselmişti. 2020 yılının sonlarında, Nathan Apodaca tarafından oluşturulan viral bir TikTok videosunun ardından şarkı, popülaritesinde  bir artış yaşadı. Parça daha sonra belirli ülkelerde Spotify ve Apple Music listelerine girdi. Dreams, Rolling Stone'un "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesinde 9. sırada yer alıyor.

8. Missy Elliott: Get Ur Freak On

Amerikalı sanatçı Missy Elliott'un yazdığı Get Ur Freak On, plak şirketi Elektra Records tarafından 2001 yılında çıkarıldı. Şarkı, Elliott ve Timbaland tarafından üçüncü stüdyo albümü olan Miss E… So Addictive'in içerisinde yer alıyor. Hindistan'ın Pencap eyaletinde popüler bir müzik ve dans formu olan bhangra'nın unsurlarına dayanan şarkı, Rolling Stone dergisinin yayınladığı "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesinde 6.sırada yer alıyor.

7. The Beatles: Strawberry Fields Forever

Dünyaca ünlü İngiliz rock grubu Beatles'ın üyesi John Lennon tarafından yazılan ve 13 Şubat 1967 yılında yayınlanan Strawberry Fields Forever isimli şarkı, Rolling Stone dergisinin "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesinde 7.sırada yer alıyor. Parça, grubun önceki single'larından ayrılarak ve çağdaş pop dinleyicileri için yeni bir dinleme deneyimini temsil ediyordu. Şarkı başlangıçta müzik eleştirmenlerini ve grubun hayranlarını ikiye bölüp ortalığı karıştırırken, daha sonra ortaya çıkan Psychedelic tarz üzerinde oldukça etkili olduğunu gösterdi.

6. Marvin Gaye: What’s Going On

21 Mayıs 1971'de yayınlanan What's Going On, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı Marvin Gaye'in on birinci stüdyo albümü oldu. 1970 ve 1971 yılları arasında Detroit ve California'da kaydedilen albüm, Gaye'in yapımcılığını üstlendiği ilk albümüydü. Albüm yayınlanmasının ardından ticari ve kritik bir başarı elde etti. Müzik tarihçileri tarafından 1970'lerin ruhunun bir klasiği olarak görülmeye başlandı. Şarkı, Rolling Stone'un "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesinde 6.sırada yer alıyor.

5. Nirvana: Smells Like Teen Spirit

Nirvana grubunun 10 Eylül 1991 yılında yayınladığı şarkısı Smells Like Teen Spirit, grubun ikinci stüdyo albümü olan Nevermind albümünde yer aldı. Şarkı, Kurt Cobain, Krist Novoselic ve Dave Grohl tarafından yazıldıve yapımcılığını Butch Vig üstlendi. Parça, Billboard 200 listesinde 1991 sonlarında yukarılara doğru tırmandı ve 11 Ocak 1992'de zirveye yerleşti. Şarkı, Rolling Stone'un "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesinde 5.sırada yer alıyor.

4. Bob Dylan: Like a Rolling Stone

20 Temmuz 1965 tarihinde yayınlanan Like a Rolling Stone, Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Bob Dylan'ın Columbia Records işbirliği ile yayınlandı. Like a Rolling Stone, Dylan'ın Highway 61 Revisited albümünün altı dakikalık bir süreye sahip şarkısıydı. Kayıt şirketi, şarkının fazla uzunluğundan hem de ağır elektrik sesinden memnun değildi. Bir ay sonra, yeni bir popüler müzik kulübüne bir kopyası sızdırıldığında ve DJ'ler tarafından şarkının single olarak yayınlandığı duyuldu. Radyo istasyonları bu kadar uzun bir parçayı çalmaya isteksiz olsalar da, "Like a Rolling Stone" ABD Billboard listelerinde 2 numaraya ulaştı ve dünya çapında bir hit oldu. Şarkı, Rolling Stone'un "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesinde 4.sırada yer alıyor.

3. Sam Cooke: A Change Is Gonna Come

Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Sam Cook'un 1964 Şubat ayının ortalarında yayınlanan bir şarkısı Ain't That Good News albümünde yer aldı. Kaydın biraz düzenlenmiş bir versiyonu, 22 Aralık 1964'te single olarak yayınlandı. Şarkı, Cooke için önceki single'larına kıyasla sadece mütevazı bir hit olmasına rağmen, A Change Is Gonna Come, Cooke'un en büyük ve en etkili bestelerinden biri olarak kabul ediliyor. Şarkı, Rolling Stone'un "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesinde 3.sırada yer alıyor.

2. Public Enemy: Fight the Power

Fight the Power, Amerikan hip hop grubu Public Enemy'nin 1989'da yayınladığı bir şarkı. Parça, 1989'da yapılan filmi Do the Right Thing için müzik arayan yönetmen Spike Lee'nin isteği üzerine yapıldı. İlk olarak filmin soundtrack albümünde yayımlanan şarkının farklı bir versiyonu da grubun 1990 tarihli studio albümü Fear of a Black Planet'ta yer aldı. Fight the Power, single olarak Hot Rap Singles listesinde 1 numaraya, Hot R&B Singles'da 20 numaraya çıktı. Şarkı, Rolling Stone'un "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesinde 2.sırada yer alıyor.

1. Aretha Franklin: Respect

Respect, Amerikalı şarkıcısı Otis Redding tarafından yazılan ve kaydedilen bir şarkıdır. 1967 yılında, Aretha Franklin, "Respect" şarkısını cover'ladı ve yeniden düzenledi. İki versiyondaki müzik önemli ölçüde farklıydı. Franklin'in yorumu, 1970'lerde feminist hareket için bir marş haline geldi. Şarkı, döneminin en iyi R&B şarkılarından biri olarak kabul edilir. 1968'de Franklin'e "En İyi Ritim ve Blues Kaydı" ve "En İyi Ritim ve Blues Solo Vokal Performansı" dallarında iki Grammy Ödülü kazandı. Şarkı, Rolling Stone'un "tüm zamanların en iyi 500 şarkısı" listesinde 1.sırada yer alıyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir