Tüketicilerimizin farklılaşan ihtiyaçlarını karşılamak önceliğimiz

Lipton, değişen koşulları takip ederek tüketicilerin farklılaşan ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına devam ediyor. Lipton Türkiye CMO’su Benan Özer, “Marka etkileşimi alanında, kaliteli iletişimi benimseyen sosyal amaç çalışmalarımızı önümüzdeki yılda da sürdüreceğiz” diyor.

Pandeminin ardından iş dünyası için hareketli geçen bir 2022’yi geride bırakırken, markaların gündeminde yoğunlukla dijital dönüşüm yer tuttu. 2023’te de, bu dönüşümü tamamlayan marka yöneticilerinin yeni hedefler belirlediğini görüyoruz. Peki Türkiye’nin lider yöneticilerinin hedeflerinde neler var? Lipton Türkiye CMO’su Benan Özer'e yeni döneme ilişkin öngörü ve planlarını sorduk. 

Tüketicilerimizin farklılaşan ihtiyaçlarını karşılamak önceliğimiz 

Markalar ve tüketiciler açısından 2022 yılını şekillendiren ana trendler ekonomideki enflasyonist ortam ve pandemi sonrası sağlık ve iyi yaşam eğilimleri oldu. Bu trendler doğrultusunda biz de tüketicinin yeni ihtiyaçlarına cevap vermeyi, ürün inovasyonlarımız ve farklı çözümlerimizle çayın gündelik hayatta yer almaya devam etmesini hedefledik. Bu yaklaşımla 2022 yılında lansmanını yaptığımız Lipton Tek Dem ürünümüz hem bizi heyecanlandırdı, hem de tüketiciyi memnun etti.

Geleneksel olarak dökme siyah çay tüketen, çay demleme ritüelinin yerleşik olduğu bir ülkeyiz. Fakat bugünün daha yoğun ve koşturmacalı yaşam koşulları, özellikle de gençler düşünüldüğünde, her zaman bir demlik çay demlemeye izin vermeyebiliyor. Bu nedenle Tek Dem’le anında demleme çay çözümünü tüketicilerimize sunduk. Siyah çay demlemenin ritüelini koruyup demleme çay lezzetinden ödün vermeden hazırlama kolaylığı sunmayı hedeflediğimiz ürünümüzü ulaşılabilir fiyatlarla beğeniye sunduk. Böylelikle ev dışı tüketimin pahalılaştığı bugünlerde, outdoor okazyonlarındaki kullanım kolaylığı ve erişilebilirliğiyle ev dışındaki sosyalleşme anlarında tüketicilerimize eşlik edecek bir ürün ortaya çıktı.

Tek Dem’i, özellikle gençler tarafından çok sevilen isim Feyyaz Yiğit’in yer aldığı üç reklam filmimizle birlikte outdoor ve dijital mecraları da kullanarak 360 derece ördüğümüz kampanyamızla tanıtmaya devam ediyoruz. 

Pandemi sonrası sağlıklı yaşama olan ilgi artışına da geçen yıl Mart ayında lansmanını yaptığımız Lipton Vitamin Çayları’nın iletişimini bu yıl da sürdürerek cevap verdik. C, D ve B6 olmak üzere üç farklı vitaminli çay çeşidimiz bulunuyor. Bir kupa vitaminli çay, ilgili vitamine duyulan günlük ihtiyacın yüzde15’ini karşılıyor. Hızlı hayat temposunda günlük rutine kolayca dâhil edilebilir bu ürünleri doğru zamanda tüketicilerle buluşturarak güzel sonuçlar aldık, almaya da devam ediyoruz. 

2023 yılında da, değişen koşulları takip ederek tüketicilerimizin farklılaşan ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaya devam edeceğiz. Sağlıklı yaşam trendinin önümüzdeki yılda da devam edeceğini öngörüyoruz; bu nedenle bitki çayı, meyve çayı ve yeşil çay kategorilerimize odaklanacağız. Özellikle de sonsuz faydası olan yeşil çay bitkisine öncelik vermeyi planlıyoruz. 

2023 Hedeflerimiz; Sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm ve marka etkileşimi

Sürdürülebilirlik, Lipton olarak tüm çalışmalarımızın kalbinde yer alıyor. Ekolojik ömrünü tamamlamak üzere olan Türk çayının geleceğini ve Doğu Karadeniz bölgesinin doğasını korumak için 2010 yılında küresel ölçekte başlattığımız yüzde 100 Sürdürülebilir Çay Tarımı projesi, Türkiye’de Yağmur Ormanları Birliği (Rainforest Alliance) Sürdürülebilirlik Sertifikalı çay üretimi yapan ilk marka olmamızı sağladı.

Yıllardır devam ettiğimiz bu projemiz kapsamında düzenli olarak çiftçilerimizle temas kuruyor, onlara sürdürülebilir tarım yöntemlerini aktardığımız eğitimler düzenlemeye devam ediyoruz. Çiftçilerimizin sağlıklı koşullarda ekim ve hasat yapabilmeleri için sürekli ve dönemsel olarak ortaya çıkan ihtiyaçlarını takip etmeye önümüzdeki yılda da devam edeceğiz. Ayrıca, faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkimizi en aza indirecek çalışmalar yapmayı da sürdüreceğiz. Örneğin şu anda demlik ve bardak poşetlerimizi bitki bazlı ve kompostlanabilir malzemelerden üretiyoruz. Ürünlerimizin paketlemesinde de geri dönüştürülebilir ambalajlar kullanıyoruz.

2023’te dijital platformlarda varlığımızı artıracak adımlar da atacağız. Yenilikçi dijital reklam modellerini daha sık kullanmak, e-ticaret aktivitelerimizi artırmak ve sosyal medyayı daha etkin kullanmak planlarımız arasında. Bu amaçla dijital ekibimizi genişletmeye başladık bile. Marka etkileşimi alanında, kaliteli iletişimi benimseyen sosyal amaç çalışmalarımızı önümüzdeki yılda da sürdüreceğiz. Bu çalışmalarımıza #konuşalımartık projemizle başlamıştık. Bu çerçevedeki iletişim kampanyalarımızı yalnızlaşmanın özellikle arttığı pandemi döneminde sürdürmüştük. Babalar Günü kampanyamızla ise daha spesifik bir iletişim sorununa ışık tutmaya çalışmıştık. Gelecek yılda da kaliteli iletişimi desteklemeye ve portföyümüzle iletişim alanları yaratmaya devam edeceğiz.

Yeni dönemde pazarlamaya yön verecek trendler

Marka amacı
Sosyal eşitsizlikler ve iklim krizi gibi sorunların tüketiciyi çevrelediği günümüz dünyasında, bu sorunlara işaret etmeden tüketicinin yanında olmak ve gerçek ihtiyaçlarına cevap verebilmek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle de sosyal sorunlara dokunan marka amacını marka DNA’sının bir parçası haline getirmek önemi artan bir trend olacaktır.

Hikâye anlatıcılığı
Hikâye anlatıcılığı yoluyla tüketicilerle bağ kurabilmek markalar için oldukça kritik öneme sahip. Marka değerlerini samimiyetle tüketiciye aktarabilen ve bu şekilde anlam yaratabilen markalar başarılı olacaktır.

Sosyal ticaret
Bildiğiniz gibi, sosyal medya satın alma kararı üzerinde yadsınamaz bir etkiye sahip. Tüketiciye yeni ürünler keşfetmek, bilinen bir ürünü aramak, kullanıcı yorumlarını okumak gibi imkânlar sunan ve satın alma anına kadar gerek parçalı gerek bütünlüklü bir alışveriş deneyimi sunan sosyal medya platformları, markalar için mutlaka doğru bir şekilde değerlendirilmesi gereken bir araç. Sosyal medya, aynı zamanda markaların tüketicileriyle bir araya geldikleri bir temas noktası olarak da oldukça önemli.

Yapay zekâ destekli otomasyon
Hızla değişen dünyaya ayak uydurabilmek için teknolojiyi işimizin her sürecine entegre etmemiz gerekiyor. Günümüzde daha hızlı değişen tüketici istek ve ihtiyaçlarını aynı hızda tespit edebilmek ve özellikle e-ticaret faaliyetlerinde doğru zamanda doğru iletişimle tüketiciye temas edebilmek için yapay zekâ destekli otomasyon pazarlama alanında da çok değerli bir araç.

Lipton'un yeni dönem hedefleri 

  • Lipton olarak, Türkiye’de ve dünyada yüzde 100 sürdürülebilir çay tarımı pratiklerinin yerleşmesine öncülük etmeye devam edeceğiz.
  • Ekolojik ömrünü tamamlamak üzere olan Türk çayının geleceğini ve Doğu Karadeniz bölgesinin doğasını korumak için çalışıyoruz.
  • Günümüzün insanları yalnızlaştıran dinamikleri karşısında, çay içme ritüeli etrafında insanları iletişime teşvik etmek Lipton için önemini koruyacak.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir