Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen Bilginer'e göre en iyi "metaverse" kampanyaları

Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen, en iyi metaverse kampanyalarını seçti.

"Uzak bir gelecekte metaverse evreni Z ve Alfa kuşağı için tek gerçeklik de olabilir" diyen, Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen Bilginer'e göre en iyi metaverse kampanyaları sizlerle...

Meta olmanın ötesine geçebilecek miyiz?
Şahsen Metaverse beni heyecanlandırmıyor desem yeridir. Ama işim gereği takip ediyorum. Kurgusal evrenlere biraz uzak bakıyorum. Sims veya Monopoly oynamaktan da pek hazzetmezdim zaten ben. Gerçekte sahip olmadığın şeylere sahip olduğunu düşünme yanılgısı. Metaverse ve Blockchain evreninde “sahip olma” durumu söz konusu olacak ama internetten aldığım kıyafeti gerçek dünyada giyebiliyorsam ya da sanat eserini evimin duvarına asabiliyorsam daha bir anlamlı. Bu evrende sahip olduklarınız “meta” olmanın ötesine geçebilecek mi esas soru sanırım. Uzak bir gelecekte bu evren Z ve Alfa kuşağı için tek gerçeklik de olabilir pek tabii.

Zuckerberg evreninin şansı, pandemi gibi gerçek hayatın durduğu bir dönemde lanse edilmiş olması. Herkes gerçekte yapamadıklarını dijitalde yapmanın yolunu ararken “Metaverse’te napabiliriz?” heyecanı başladı. Biz reklamcılar ve tabii markalar da media first işlere heyecan duyarız. İlk olmak kafaları üzerine çevirir. Dolayısıyla pek çok marka da kendini bu evrende buldu. Sanal defileler, mağazalar ve etkinlikler birbirini izledi. Burada açılan mağazalar ne kadar açık kalacak? Alınan arsalarda ne tarz bir yaşam olacak ve ne kadar uzun soluklu olacak bunları zaman gösterecek. 

Henüz çok fazla beğendiğim Metaverse işi var diyemem. Geçmişte örneklerini gördüğümüz birçok işin yeni bir mecraya uyarlanmış hali gibi çoğu iş. 3D dünya anlamında yeni görselliklere çok açık bir mecra olmasına rağmen tasarımsal olarak da henüz doyurucu değiller.

Introducing The Icelandverse
Zuckerberg’in yaptığı lansmandan çok kısa bir süre sonra çıkan İzlanda tanıtım filmiyle başlamak istiyorum: Icelandverse. Zuckerberg’in filminin spoof’u niteliğinde bir reklam. Mark’ın look a like’ı, onu mimikleri de dahil bilinçli bir amatörlükle taklit ederek İzlanda’nın güzelliklerinden bahsediyor. Size “ıslak” suların, “gözle görülebilir gökyüzünün” olduğu gerçek bir evren vadediyor. Mark’ın soğuk mizacı da İzlanda’ya yakışmış doğrusu.

Keeping Fortnite Fresh
Bir nebze eski bir iş olmakla birlikte kurgusal evreni içeriden hacklemesi hoşuma gittiği için paylaşmak istiyorum. Twitch’te en çok izlenen Fortnite evreninde geçiyor. Team Pizza ve Team Burger arasında Food Fight başlıyor. Team Burger’ın etlerini dondurucuya koyduğunu fark eden Wendy’s hiç vakit kaybetmeden yapıştırıyor cevabı. Dondurulmuş et kullanmıyoruz mesajını oyunun ruhuna uygun ve bir o kadar da basit bir şekilde veriyor. Diğer oyuncuları öldürmek yerine dondurucuları öldürerek! Bunu yaparken de bu evrene adımını atmamış olanların dahi önüne düşebilecek bir içeriğe dönüştürüyor: Keeping Fortnite Fresh

Pınar'la Büyüdüm
9 yıl önce yazdığım bir reklam Roblox’ta yeniden canlanmış. Bu evrenin bu tarz sürprizler yapması hoşuma gitmedi değil. Zamanının popüler olmuş ve farklı bir kitleye, özellikle annelere konuşan işi aradan yıllar geçtikten sonra daha yeni, daha genç bir kitlenin evreninde hayat bulabiliyor. Yapılan işin mecrasından çok içgörüsünün zamansızlığı veya doğruluğu genelde işleri başarılı yapan şey oluyor. Dolayısıyla metaverse evreninde de tüketiciyi yakalayacak içgörülerle yapılan işlerin ses getirmesi olası. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir