Trendyol X Tarkan işbirliğini, yaratıcı ajansı Havas İstanbul'un CEO'su Cüneyt Devrim ile konuştuk

Son dönemde oldukça ses getiren ve merakla beklenen Trendyol x Tarkan işbirliğinin ilk reklam filmi, tüm mecralarda yankı uyandırdı. İşbirliğinin kampanya sürecini ise Havas İstanbul üstlendi. Yayınlandığı günden bugüne, herkesin odağında olan reklam filminin süreçlerini ve merak edilenleri kampanyanın yaratıcı ajansı olan Havas İstanbul CEO'su Cüneyt Devrim ile konuştuk.

Öncelikle böyle bir işbirliğinde yer aldığınız için tebrik ederiz. Havas İstanbul olarak bu işbirliğini üstlenmek nasıl bir duygu?

"Kampanyanın içerisinde olmak, ajans olarak bizim için büyük bir mutluluk ve onur"

Trendyol, Türkiye’nin en değerli markalarından bir tanesi, Tarkan da aynı şekilde ülkemizin sanat alanında en değerli markalarından biri. Böyle iki markayı bir araya getirmek her ajansa nasip olmaz. Böyle bir kampanyanın içerisinde olmak ajans olarak bizim için büyük bir mutluluk ve onur. Aynı zamanda bu değerler bizlerin omzuna önemli bir sorumluluk da yüklüyor, bunun da son derece farkındayız.

Trendyol X Tarkan işbirliği haberi duyulduğu günden bu yana büyük heyecan ve beklenti yarattı. İlk yayın anından itibaren dönüşlere bakıldığında ise olumlu tepkilerle karşılaşıldığını görüyoruz. Bu başarıyı yakalamanızdaki en büyük etken nedir? Sadece içgörüyü yakalamak ve doğru yansıtmak başlıca bir etken midir?

"O ilk tanışmadaki sıcak, doğal ve samimi enerjiyi geçirerek, iki markanın da kalpleri ısıtan bir şekilde buluşmasını amaçladık."

Tarkan'ın uzun zaman sonra ilk reklam çalışması ve herkesin onu ne kadar özlediğini çok iyi bir şekilde gözlemledik. Tarkan Megastar olmasının yanında her zaman samimi ve doğal olan kişiliğiyle de sevenlerinin gönlünü kazanmış bir sanatçı. Trendyol’un da müşterileri tarafından en sevilen marka seçilmesiyle bu iki kalplerin markasını buluşturmak bizim için çok da zor olmadı. İşbirliğinin başlangıcının simgesi olarak bir “tanışma” filmi amaçlamıştık. O ilk tanışmadaki sıcak, doğal ve samimi enerjiyi geçirerek, iki markanın da kalpleri ısıtan bir şekilde buluşmasını amaçladık. Filmin yayına girmesinden sonra aldığımız reaksiyonlarla da amaçladığımızı, hayata geçirebildiğimizi görüyoruz.

Daha önceki dönemlere baktığımız zaman Trendyol’un, kampanyalarında influencer kullanımı ile öne çıktığını görüyorduk. Son işbirliğinde Türkiye’nin Megastar’ı ile anlaşmasını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

"İşbirliklerinde en kritik nokta; her iki markanın da doğasına uygun şekilde hayata geçirebilmek"

Trendyol farklı iş kolları için birçok mecrada, o mecranın doğasına uygun olarak iletişim çalışmaları yapıyor, yapmaya da devam edecek. Ancak markanın özellikle son yıllarda geldiği kapsayıcılık nedeniyle tüm ülkeye seslenebilmek ve bunu yaparken de en doğru işbirlikleriyle bunu yapabilmek artık stratejik bir gereklilik olduğunu düşünüyorum. En kritik nokta ise bu işbirliklerini her iki markanın da doğasına uygun şekilde hayata geçirebilmek. Kitlesel bir marka haline gelmenin iletişim adına da atılması gereken adımları bulunuyor. Yanlış anlaşılmasın bu herzaman ünlü kullanımı ile olmak zorunda değil tabii, birçok parametre, koşul değerlendirilerek bu kararların verilmesi gerekiyor. Bizler şu anda seçimlerimiz ve adımlarımızla ilgili kendimizi oldukça iyi hissettiğimizi söyleyebilirim.

Tarkan ve Trendyol’u ortak noktada buluşturan en önemli detay, her iki tarafın da Türkiye’nin en çok sevilenleri listesinde üst sırada yer alması. İzleyiciye aktarma tarafında siz bu noktayı nasıl değerlendirdiniz? Kampanya sürecini Pazarlamasyon okurları ile paylaşabilir misiniz?

"Tarkan ve Trendyol’un Türkiye’nin en çok sevilenleri listesinde üst sırada yer alması, çıkış noktalarımızdan bir tanesi oldu"

Kesinlikle haklısınız. En baştaki çıkış noktalarımızdan bir tanesi de buydu zaten. En doğru ve başarılı marka-ünlü iş birliklerinde her iki tarafında süreç içerisinde verim ve fayda sağlayabilmesini sağlamaktır. Eğer bunu başarabiliyorsanız ortaya çıkan işlerde de bunun pozitif yansımasını görürsünüz. Bu işbirliği için çok uzun süre, planlanmış ve iletişim örgüsü çalışılmış bir temas süreci yürütüldü. Hiç bir adımını oldu bittiye getirmeden, ilk lansmanımızı ve arkasından gelecek olan çalışmalarımızı, markaya ve sanatçımıza olan uygunluğunu detaylı bir şekilde çalıştık.

Son olarak kampanyanın ilk reklam filmi ile ilgili size geri dönüşler nasıl oldu?

"Reklam filminin, hem müşterilerin hem de Tarkan’ın hayranları tarafından çok içselleştirildiğini görüyoruz"

Şu ana kadar aldığımız tepkiler inanılmaz derecede pozitif. Ünlü ve marka kullanımında oldukça dengeli, uyumlu ve keyifli bir iş çıktığını görüyoruz. Hem müşterilerin hem de Tarkan’ın hayranları tarafından çok içselleştirildiğini görüyoruz. Başta da söylediğim gibi yapılan iş hem markaya, hem de sanatçınıza iyi geliyorsa, bir artı biri üç ettirebildiniz demektir. Biz de, sektörden ve yakın çevremizden sadece bu film için değil genel olarak işbirliğinin başlaması adına büyük bir heyecan ve enerji alıyoruz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir