Toyota'nın Onur Air'den Ne Farkı Var?

2011 yılında yaşanan Van depreminin ardından Onur Air'ın 'Her like başı 50 kuruşluk yardım' başlıklı kampanyası tüm Türkiye'nin diline düşmüştü. Herkes yaşanan krizin faydaya dönüştürülmeye çalışıldığını idrak etmiş ve Onur Air'ı tepki bombardımanına tutmuştu.

O günlerin üzerinden çok geçmeden buna benzer bir olay Toyota Türkiye tarafından gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Mantık aynı ama mecra farklı: Twitter. Bugün Toyota Türkiye'nin  100.000 adet  #yarınLöseveambulansalıyoruz tweeti atıldığında Lösev'e ambulans alacağını okuduk. Kaynağın doğruluğunu araştırdık ve   Toyota Türkiye'nin resmi Twitter hesabından bu yönde tweetlerin  geldiğini gördük.

Şimdi Toyota'ya birkaç soru sormak istiyorum.

  • 95.000 tweet atıldığında ambulans almayacak mısınız?
  • Onur Air örneği ile aranızda herhangi bir fark olduğunu düşünüyor musunuz?
  • 100-150 bin liralık ambulans için 100.000 kişinin dikkatini mi çekmek istiyorsunuz?
  • Beşiktaş kulübü ile 9 milyon dolarlık bir sponsorluk anlaşmanız var, 9 milyonu veren bir firma bir ambulans almak için 100.000 tweet'e mi ihtiyaç duyuyor?
  • Bu kampanyanızın samimi olduğunu düşünüyor musunuz?

Yardım yapma ile ilgili bir söz vardır ''Sağ elin verdiğini, sol el bilmeyecek''. Firmalar açısından bu söz geçerli değil elbette ama şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluğu 'samimiyet' temelinde yapması gerekiyor. Yapılacak bir  yardım için bu kadar yüksek bir yaygara koparmak sizce doğru mu? Bu işin samimi olduğunu düşünüyor musunuz?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir