Tom Cruise Deepfakeleri, Teknolojinin Şimdi Ne Kadar Geliştiğini ve Gerçekçi Bir Hal Aldığını Gösteriyor

Geçtiğimiz günlerde TikTok üzerinde yayınlanan video internette viral oldu. Hollywood'un en ünlü yıldızlarından Tom Cruise'un sihirbazlık numarası yaptığı video oldukça ilgi gördü. Ancak video gerçek değildi. Videoyu çeken @deeptomcruise isimli kullanıcı videonun bir deepfake olduğunu dile getirdi. Çünkü gerçekten biri açıklama yapmasa herkes bu videonun gerçek olduğunu düşünecekti.

https://pazarlamasyon.com/reklam-filmi-cekemeyen-markalarin-yeni-gozdesi-deepfake/

Bu durum bizlere deepfake teknolojisinin ne kadar ilerlediğini ve ileride ne kadar tehlikeli olabileceğini bir kez daha hatırlattı. Çünkü ileride deepfake yüzünden internette neyin gerçek neyin sahte olduğunu anlamamız imkansız hale gelebilir. SocialProof Security CEO'su Rachel Tobac, deepfake teknolojisini kullananların artık tehlikeli bir bölgede oldukları konusunda uyardı.

Tobac, Twitter yaptığı açıklamayla  deepfakelerin halkın güvenini etkileyecek düzeyde ilerlediğini, video veya ses ile yakalanan suçlu/tacizciler için gizli ve makul bir inkar sağlayarak insanları manipüle etmek, aşağılamak ve incitmek için kullanılabileceğini söyledi ve uyarıda bulundu.

https://pazarlamasyon.com/2021de-pazarlamayi-ileriye-tasiyacak-3-teknoloji/

Ancak neyseki son zamanlarda bir dizi teknoloji şirketi, halkın gerçek ile sahte görüntüleri ayırt etmesine yardımcı olmak için adım attı. Designtaxi'nin haberine göre Microsoft, bir fotoğraf veya videonun yapay olarak manipüle edilip edilmediğini anlamak için bir kimlik doğrulayıcı üzerinde çalışmaya başladı.

Haftanın Web3 gelişmeleri artık YouTube'da!

Haftanın en önemli Web3 gelişmelerini meraklılarıyla buluşturan "Haftanın önemli Web3 gelişmeleri" artık YouTube'da!

Bunlar İlginizi Çekebilir