Toblerone, ambalajındaki Matterhorn Dağı'nı kaldırıyor

İsviçrelilik Yasası gereğince Toblerone'un logosundaki Matterhorn Dağı ambalajlardan kaldırılıyor.

Toblerone, ambalajında bulunan Matterhorn'u üretiminin bir kısmını İsviçre dışına taşıdığı için kaldırıyor.

Toblerone'un merkezi ABD'de bulunan ana şirketi Mondelez, Argauer Zeitung gazetesinin haberine göre, üçgen çikolatanın logosunu ve ambalajını, ülkenin İsviçrelilik Yasası'nı (Swissness Yasası) dikkate alarak yenilyeceğini söyledi.

İsviçre Yasası gereğince, gıda markaları yalnızca İsviçre standartlarını karşılamaları halinde İsviçre sembollerini kullanabilir. Bir ürünün hammaddelerinin en az yüzde 80'i ve süt ve süt ürünlerinin yüzde 100'ü yerel olarak tedarik ediliyorsa kendilerini "İsviçre yapımı" olarak tanımlayabilir. Bir ürünün İsviçre malı olduğunun söylenebilmesi için büyük ölçüde sürecin de İsviçre'de gerçekleştirilmiş olması gerekiyor.

Toblerone, 1908'de kurulduğundan bu yana İsviçre'nin başkenti Bern'de faaliyet gösteriyordu ve bu nedenle 2017'de yürürlüğe giren Swissness Yasası'na uyduğu için Matterhorn dağını markasına dahil etme hakkına sahipti. Ancak Mondelez, geçtiğimiz yıl Toblerone üretiminin bir kısmını Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya kaydıracağını ve bu sebeple Matterhorn'un, ambalajdan kaldırılması gerektiği duyuruldu.

Alınan kararla birlikte Matterhorn'un yerine çikolatanın üçgen görünümüyle uyumlu Alplerden gelen bir zirvenin yer alacağı ve ambalajlarda "İsviçre yapımı" yerine "İsviçre’de kurulmuştur" yazısının kullanılacağı belirtildi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir