Tiktok’a reklamveren markalar kimler? [Araştırma]

Gemius Adreal’in Temmuz ayını kapsayan verilerine göre TikTok’a reklamverenlerin ilgisi büyük.

Çin’de doğup büyüyen ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan TikTok, milyonlarca kullanıcıyı ekran başına kilitlerken, öte yadan TikTok’un ulaştığı geniş kitleleri kaçırmak istemeyen dev markalar da reklamlarını TikTok üzerinden de yaymaya çalışıyor. Peki TikTok’a reklamverenlerin ilgisi nasıl? Hangi markalar TikTok üzerinden potansiyel müşterilerine ulaşıyor? 

İşte TikTok'un reklam erişim şampiyonları

Trendyol, 10 milyon gerçek kullanıcıya ulaşarak ilk sırada yer alırken Yemeksepeti de Trendyol’un hemen ardında yer aldı ve 9 milyona ulaştı. E-ticaret devi Amazon da TikTok’u göz ardı etmedi ve 7.2 milyona ulaşarak listede üçüncü sırada kendine yer buldu. Amazon’un ardından TikTok’un diğer reklam erişim şampiyonları ise şöyle: Akbank Axess Kredi Kartı (6.9M), Huobi (6.9M), Akbank (6.8M), Yapı Kredi Bankası (6.7M), Getir (6.4M), Nescafe (6M) ve Azar (5.5M).

Markalar hangi kreatifleriyle öne çıktı?

TikTok üzerinden geniş kitlelere ulaşan dev markalar, proje ve kampanyalarını tasarladıkları yaratıcı video kreatiflerle duyurma yoluna gitti. Gemius Adreal’in verilerine göre Amazon.com.tr, Amazon Prime markası altında 18-25 Temmuz arası düzenlediği alışveriş festivalini kreatifine taşımayı tercih etti ve “7 gün boyunca müthiş fırsatlar” mesajıyla ziyaretçilerine ulaştı. 

Dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da güçlü bir konumda olan Netflix, yeni yerli yapımlarından Zeytin Ağacı’nı öne çıkarmayı tercih etti. 

Geçtiğimiz aylarda arayüzünü güncelleyerek dikkatleri üzerine çeken Yemeksepeti, TikTok’ta pizza kreatifi kullanmayı tercih etti ve “2 adet orta boy pizza fırsatı” mesajıyla ziyaretçilerine ulaştı.

TikTok Nisan ayında hareketlendi, Haziran ayında gördü

Gemius Adreal hizmetinin aksine Gemius Audience servisiyle Gemius, uzun süredir TikTok’un ziyaretçi trafiğini ölçümlüyor. Gemius Audience’ın Ocak-Temmuz 2022 dönemini kapsayan verilerine göre bu yılın ilk gününden bu yana TikTok’un ziyaretçi trafiğinde kayda değer bir değişim yaşanıyor. 

Ocak ayında 32 milyon ziyaretçiye ulaşan TikTok, ilk 7 ayda en düşük performansını Şubat ve Mart aylarında görürken, bahar aylarının gelmesiyle birlikte ise trafiğini güçlendirdi ve Haziran ayında 40 milyona ulaşarak zirveyi gördü.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir