Tesla'nın insansı robotu "Tesla Bot"

Tesla, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir etkinlikte insansı robotunu tanıttı.

Amerikan elektrikli araç üreticisi Tesla, insanların günlük hayatta yapmakta zorlandığı temel görevleri yerine getirecek özelliklere sahip olan insansı robotuna "Tesla Bot" adını verdi. Robotun ilk prototipin gelecek yıl piyasaya çıkmasının bekleniyor. Tehlikeli ve sıkıcı görevleri insanlar için yapmak üzere geliştirilen robot, yapay zeka tabanlı bir sistemden güç alacak.

Şirketin CEO'su Elon Musk, "Tesla muhtemelen dünyanın en büyük robot fabrikası. Çünkü bizim ürettiğimiz araçlar tekerlekli robotlar gibi. Gelecek fiziksel işler bir seçim olacak. Yapmak isteyenler yapacak ama yapmak istemeyenler yapmak zorunda kalmayacak" dedi.

172 boyunda ve 56 kilo ağırlığa sahip olan Tesla Bot, beş parmaktan oluşan iki eli ve iki bacağı olan bir insana benziyor. Robotun yüz kısmında ise bir adet bilgi ekranı bulunuyor. Bu ekrandan temel komutlar yönetilebiliyor ve sahibinin bilmesi gereken bilgiler yer alıyor. Saatte 8 kilometre hızla koşabildiği açıklanan Tesla Bot, yaklaşık 21 kilograma kadar yük taşıyabilme ve 68 kilo da yük kaldırma özelliğine sahip. Robot, market alışverişi gibi basit işleri yapabilecek şekilde tasarlandı.

Elon Musk, geliştirdikleri Tesla Bot için, "Dostça olması ve insanlar için inşa edilmiş bir dünyada gezinmesi amaçlanıyor" ifadelerine yer verdi.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=j0z4FweCy4M&t=7648s&ab_channel=Tesla[/embed]

Kariyer
Arzum 55’inci yaşını 55 ayrı tasarımla kutladı

Arzum, 55’inci yılını 55 farklı tasarımcıyla gerçekleştirdiği sergi ile kutladı.

Bunlar İlginizi Çekebilir