Teknoloji Günlük Hayata Ne Derece Entegre ?

Teknoloji olağan hızıyla değişiyor, gelişiyor. Her yeni teknoloji eninde sonunda günlük yaşama entegre oluyor ve günlük hayatı yani bir anlamda insanların yaşayış biçimlerini etkiliyor. Şöyle bir düşünün, bundan 15 yıl önce kaç kişi cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve yüksek hızlı internete sahipti ? Bir gün kalktınız ve tüm iletişim araçlarının bir gecede, geri döndürülemeyecek bir şekilde yok olduğunu düşünün. Bu olay karşısında, insanlar arasında yaşanacak büyük kargaşayı görebiliyorsunuz değil mi ? Oysa ki bu teknolojilerin büyük bir çoğunluğu on yıl öncesine kadar hayatımızda bile değildi.

Şimdi size teknolojinin günlük hayata ne denli büyük oranlarda dahil olduğunu araştırma sonuçlarına dayandırarak göstermeye çalışacağım. Birkaç gün öne Pew Research Center’s ın yayınlamış olduğu araştırmanın sonuçlarına göre, Amerika'da yaşayan her 100 insandan 85'i cep telefonuna sahip. Peki kullanıcılar, cep telefonlarını yalnızca arama yapmak için mi kullanıyor ? Elbette hayır ! Kullanıcıların %82'si arama yapmanın yanında cep telefonlarıyla fotoğraf çekerken, %80'i mesaj alıp gönderiyor. Araştırmanın dikkat çeken bir diğer noktası ise internet erişimi. Her 100 kullanıcıdan 56'sının cep telefonlarından internete erişmesi, akıllı telefon kullanımının ne denli yüksek olduğunun göstergesi.

Peki her geçen gün artan internet erişim oranına rağmen, internette geçirilen süre artıyor mu ? Nielsen'in yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre evet.

Sosyal medya şüphesiz hayatın bir gerçeği. Bir sonraki nesilin internet denildiğinde, Facebook ve Twitter'ı anlaması muhtemel. İnternet kullanıcılarının tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde bir kaç mecra çerçevesinde kutuplaşması, bu savı destekler nitelikte.  Nielsen'in yaptığı, Haziran 2011 - Haziran 2012 döneminin baz alındığı araştırmada sonuçlar gösteriyor ki, 2011 yılında sosyal medyada geçirilen süre 88 dakika iken, bu rakam 2012 yılında 121 dakikaya ulaşmış durumda. Grafik detaylı incelendiğinde görüleceği gibi, bilgisayar üzerinde  harcanan zaman, cep telefonu üzerinde harcanan zamandan neredeyse iki kat daha fazla. Geleceğin mobil cihazlar üzerine kurulu olacağını göz önüne alırsak, mobilin önünde alınması gereken daha çok yol olduğu görülebilir ve bu alanda yatırıcımları birçok fırsatın beklediğini söyleyebiliriz.

Toparlamak gerekirse, insanlık tarihi son 15 yılda, geri dönüşün pek mümkün olmadığı bir yola girmiş durumda. Piyasaya sürülen her yenilik, kolayca kabul görebiliyor ve günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelebiliyor. Bunun en güncel örneği mobil cihazlar ve sosyal medya. Bu iki olguyu, günlük yaşamdan ayrı tutmak neredeyse imkansız. Yükselen bir ivmeyle artan entegre yüzdesi, önümüzdeki yıllarda bizi daha çok yeniliğin beklediğinin işareti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir