StartGate Türkiye’yi dünyada dijital oyunun merkezi yapmayı hedefliyor

Dijital oyun sektörüne iddialı bir giriş yapan StartGate, oyun geliştiricileriyle hem yatırımcıyı hem de yayıncı ve potansiyel iş ortaklarını bir araya getirecek.

Sektöre ilk etapta 2023 yılında 200 milyon TL’lik yatırım yapan StartGate, oyun geliştiricileriyle hem yatırımcıyı hem de yayıncı ve potansiyel iş ortaklarını bir araya getirecek. Önümüzdeki 5 yılda yatırım tutarını iştirakleriyle birlikte 500 milyon TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirten StartGate CEO’su Mustafa Cihat Durmuş, “5 yılda ülkemize en az 3 Unicorn kazandırmayı ve ülkemizi dijital oyun endüstrisinin merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Dünyanın en hızlı büyüyen sektörleri arasında oyun endüstrisi yer alıyor. 2 Unicorn yatırımı ile Türkiye’de bu alanda liderliğe oynuyor. 2020 yılında yatırımların 13.1 milyon doları bulduğu oyun sektörü, 2021 yılında 266 milyon dolara; 2022’de 425 milyon dolara yükseldi. En çok yatırım alan sektörlerden biri olan dijital oyun endüstrisinde kendi ekosistemini kuran StartGate, oyunun kurallarını yeniden yazacak. Oyun geliştiricilerle hem yatırımcıyı hem de yayıncı ve potansiyel iş ortaklarını bir araya getirmeyi hedefleyen şirket, bu alanda ilk etapta 200 milyon TL’lik yatırım yaptı. Önümüzdeki 5 yılda bu yatırımı iştirakleriyle birlikte 500 milyon TL’ye taşımayı hedefleyen özel sektör yatırımı StartGate, endüstriye en az 3 Unicorn daha kazandırmayı hedefliyor. 

Her iki kişiden biri oyun oynuyor
StartGate CEO’su Mustafa Cihat Durmuş, dijital oyun endüstrisinin en hızlı büyüyen sektörler arasında yer aldığını söyledi. Durmuş, “Yaklaşık 8 milyar nüfuslu dünyada 3.2 milyar kişi oyun oynuyor. Bu da dünya nüfusunun yüzde kırkına karşılık geliyor. Yaklaşık 85 milyon nüfuslu Türkiye’de 42 milyon oyuncunun olması da Türkiye’de iki kişiden birinin oyun oynadığı anlamını taşıyor” dedi. Sektörün hızlı bir büyüme trendi içinde olduğuna dikkat çeken Durmuş, " Londra'nın ardından Avrupa'da en çok oyun yatırımı yapılan ikinci şehir İstanbul, üçüncü şehir Ankara olurken, StartGate bu alanda Türkiye’yi ‘’1’’ numaraya taşımayı ve dünyada dijital oyun endüstrisinin merkezi haline getirmeyi hedefliyor.’’ diye konuştu.

Yatırımcı ve girişimciye güvenli liman 
StartGate’in bütünsel bir yaklaşımı benimsediğini anlatan Mustafa Cihat Durmuş, sektörün tüm paydaşlarını tek bir çatı altında buluşturacaklarını ifade etti. StartGate’in sadece girişimci sayısıyla değil, girişim kalitesini de baz alan bir sisteme sahip olduğunu anlatan Durmuş, “Bu sayede sektörde hayatta kalabilecek donanımlı girişimciler ve doğru konumlanmış uluslararası projeler çıkarmayı amaçlıyoruz. Böylece yatırımcılar StartGate güvencesiyle başarı oranı yüksek projelerle etkileşim halinde olacak ve oyun endüstrisine ilgi duyan yerli ve yabancı yatırımcılar da endüstriye daha güvenli şartlarda yatırım yapabilecek” şeklinde konuştu.

Girişimciye 8 farklı alanda destek
Oyun endüstrisindeki girişimcilere de güçlü bir destek sunulacağının bilgisini veren Durmuş, şöyle devam etti: “Oyun teknolojisi girişimcilerine altyapı, bilgi ve deneyim ekosistemi, eğitim ve mentorluk, şirketleşme, küresel sektör ağı, pazarlama, yatırım ve sektörel etkinliklerden oluşan 8 farklı alanda destek sunacağız. Girişimciler oyun geliştirme odaklı tasarlanan yeni nesil ofis olanakları, teknolojik donanım ve oyun geliştirme yazılımı imkanlarına erişim hakkına sahip olacak. Mevcut teknoloji ve altyapı gereksinimleri ile ilgili eğitim verilecek, alanında uzman isimlerden konularıyla ilgili danışmanlık sunulacak. Deneyimli eğitmenlerle tam zamanlı bütünsel koçluk desteği sağlayacağız. Birbirinden öğrenen ve birbiriyle büyüyen sayısız girişimin buluştuğu bir ekosisteme dahil olma ayrıcalığı yaşayacak olan oyun geliştiricilere, şirket kurulumundan profesyonel oyun stüdyosu olma aşamasına kadar tüm süreçlerde, global ölçekte hukuki bilgi birikimi paylaşımı sağlayacağız. Oyun geliştiricilere ayrıca pazarlama desteği, yatırım ve teşvik danışmanlığı, insan kaynakları ve hukuk desteği, kurumsal finansal destekler gibi kurumsal hizmetler de sunacağız.”

Potansiyel iş ortakları, yayıncılar ve yatırımcılarla bir araya gelebilecek girişimcileri bilgi paylaşımı etkinlikleri ve sektör paydaşlarıyla tanışabilecekleri buluşmalar da düzenleyeceklerini aktaran Durmuş, “Oyun endüstrisinin önemli pazarlama trendleri, dijital stratejiler, rakip analizi, reklam ve uygulama marketleri gibi çeşitli konularda geniş kapsamlı bilgi ve network paylaşımı yapılacak” diye konuştu. 

Globale insan kaynağı yetiştirecek
StartGate’e başvuru yapan girişim stüdyoları başvuru formlarına web sitesinden ulaşabilecek. Başvurular uzmanlar tarafından sınıflandırılarak bilimsel seviyelere göre değerlendirilecek. StartGate’e giriş hakkı kazanan geliştiricilere sunulan fırsatlar ve destekler seviyelere göre farklılık gösterecek. Yurt dışındaki başarılı süreç değerlendirmelerinin StartGate’in uzman ekibi tarafından endüstriye aktarılması sağlanacak.

Grup iştiraklerinden AcademyGate ile üniversite iş birlikleri, sektörel şirketlerin hizmet ve servislerinin eğitimleri yapılacak. İlk aşamada başvuranlar için yapılacak eğitimler, ilerleyen zamanlarda bireysel eğitimlere dönüşecek. Yine grup iştiraklerinden IdeaGate ile medya ve tanıtım desteklerine odaklanılırken, TalentUpGate ile de hem içerideki hem dışarıdaki stüdyolara hem de globale insan kaynağı yetiştirebilmek amaçlanıyor.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir