Starbucks'ın Son Çeyrek Geliri %38 Azaldı

Salgından olumsuz etkilenen dev markalardan biri de Starbucks oldu. Salgın döneminde dünyanın pek çok farklı yerinde çok sayıda mağazasını bir süre kapalı tutan kahve dükkanı zinciri, mali yılının üçüncü çeyrek sonuçlarında bunun olumsuz yansımalarıyla karşılaştı.

CNN paylaştığı habere göre, Starbucks pandeminin olumsuz etkileri nedeniyle, 28 Haziran'da sona eren çeyrekte toplamda 678,4 milyon dolar ya da başka bir deyişle hisse başına 0,58 dolar net zarar bildirdi. Ayrıca şirketin geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre %38 düşüşle 4,2 milyar dolara geriledi. Yine de şirketin kazançları Wall Street'in beklentisinden biraz daha yüksekti. Bu nedenle salı günü şirketin hisseleri %5'ten fazla değer kazandı.

https://pazarlamasyon.com/starbucks-amerikada-400-subesini-kapatiyor/

Starbucks salı günü yaptığı açıklamada, şirket tarafından işletilen mağazaların çoğunun -ABD'deki mağazaların %96'sı da dahil olmak üzere- bu yılın başlarında salgının neden olduğu kapanışların ardından çeyrek sonu itibariyle yeniden açıldığını söyledi. Ayrıca şirket, yeniden açılan mağazaların çoğunun sınırlı oturma imkanı sunduğunu da ifade etti.

Bununla birlikte Starbukcs'ın nisan ayındaki son kazanç açıklaması itibariyla şirketin ABD'de bulunan mağazalarının yaklaşık olarak yarısı kapalı kaldı. Şirket, o sıralarda ABD'de sahibi olduğu Starbucks şubelerinin %90'ının haziran ayına kadar yeniden faaliyet göstermesini planladığını da dile getirmişti.

https://pazarlamasyon.com/starbucks-da-sosyal-medya-boykotuna-katildi/

Ancak ABD'deki Starbucks mağazalarının büyük çoğunluğu yeniden hizmet vermeye başlasa da, ülkenin pek çok farklı bölgesinde corona virüs vakalarının ciddi bir artış göstermesi, insanların normalde olduğu gibi Starbucks'a gidememelerine neden oluyor.

Kahve dükkanı zinciri, çeyrek boyunca Amerika bölgesinde, bir önceki yıla kıyasla karşılaştırılabilir mağaza satışlarında %41, işlem sayısında ise %53 düşüş bildirdi. Bu arada şirketin mali yılının son çeyreğinde, Amerika'daki toplam işlem sayısı azalırken müşteriler her sipariş için ortalama olarak %27 daha fazla harcama yaptılar.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir