Starbucks'ın Daha Fazla Para Harcamanız İçin Kullandığı Taktikler

  • Starbucks, müşterilerini mutlu tutmak için sürekli olarak eski içeceklerinin yeni varyasyonlarını müşterilerinin beğenisine sunuyor.
  • Tüm Starbucks mağazaları, estetik açıdan hoş olacak ve aynı zamanda müşterilerin dikkatini doğru yerlere çekecek şekilde tasarlanıyor. Ayrıca dev marka, müşterilerin daha önce denememiş olabilecekleri yeni ürünleri fark etmelerini sağlamak amacıyla sık sık mağazalarının düzenini değiştiriyor.
  • Starbucks'ın sadakat programı, Starbucks'tan bir şeyler satın alma işini müşteriler için sürekli olarak bir sonraki seviyeye ulaşmaya çalışılan bir oyuna dönüştürüyor.
  • Starbucks'ta çoğu müşterinin bilmediği iki bardak boyutu daha var: short ve trenta.
  • İlgili Yazı: Starbucks, Uber Eats ile Birlikte Kahve Teslimatı Yapmaya Başlıyor

Starbucks, şu anda dünyanın en büyük kahve dükkanı zinciri konumunda bulunuyor. Dev markanın bu ünvana sahip olmasını sağlayan en önemli unsurlarında başında ise kullandığı sinsi pazarlama taktikleri geliyor. Business Insider, bu pazarlama taktikleri arasından en dikkat çekenleri şu şekilde sıraladı:

Eski İçeceklerin Yeni Varyasyonları

Öncelikle Business Insider'ın belirttiğine göre, Starbucks, Frappuccino seven sadık müşterilerini ve buzlu kahve bağımlılarını nasıl mutlu tutacağını çözdü. Kahve dükkanı zinciri, bunu sağlamak için sürekli olarak eski içeceklerinin yeni varyasyonlarını müşterilerinin beğenisine sunuyor.

https://pazarlamasyon.com/starbucksin-kisa-sureligine-satisa-sundugu-unicorn-frappucino-buyuk-ilgi-goruyor/

Marka, bu zamana dek Unicorn Frappuccino, Zombi Frappuccino, Double Double Fudge Bar Frappuccino ve Balkabağı Soslu Latte gibi ilginç içecekler satışa sundu. Özellikle Starbucks tutkunları, sınırlı bir süre için satışa sunulan bu içecekleri denemek için kendilerine en yakın Starbucks'ın yolunu tutuyorlar.

Mağaza Tasarımı ve Düzeni

Tüm Starbucks mağazaları, estetik açıdan hoş olacak ve aynı zamanda müşterilerin dikkatini doğru yerlere çekecek şekilde tasarlanıyor. Bununla pararel olarak yiyecekler, genellikle mağazanın en iyi aydınlatılmış bölgesinde sergileniyor ve böylelikle müşterilerin dikkatini çekiyor. Aynı zamanda çikolata, kurabiye ve kuruyemişler gibi kasanın hemen yanında yer alan çekici ürünler de müşterilere cazip gelen düşük fiyatlı ürünlerdir.

Tüm bunlara ek olarak Starbucks, sık sık mağazalarının düzenlerini değiştirir. Bunun sebebi ise müşterilerin daha önce denememiş olabilecekleri yeni ürünleri fark etmelerini sağlamaktır. Zira kahve dükkanı zinciri, menüsünü taze tutmak için sürekli olarak yeni ürünler satışa sunuyor.

https://pazarlamasyon.com/ulkemizde-neden-bu-kadar-cok-starbucks-var/

Sadakat Programı

Starbucks'ın sürekli müşterileri için bir sadakat programı bulunuyor. Müşterilerin Starbucks mobil uygulaması aracılığıyla dahil olabildikleri bu sadakat programı, Starbucks'tan bir şeyler satın alma işini müşteriler için sürekli olarak bir sonraki seviyeye ulaşmaya çalışılan bir oyuna dönüştürüyor.

Bununla birlikte Starbucks uygulaması sayesinde müşteriler özel teklifler elde edebiliyor, kartlarına yükleme yapabiliyor ve puanları karşılığında ödül alabiliyorlar. Örneğin uygulamada belirtilen kadar içecek satın alan bir müşteri, ücretsiz bir içecek ile ödüllendiriliyor. Tabii bu ödüle ulaşmak için satın alınması gereken içecek sayısı bir hayli fazla oluyor ve müşteriler, ödüle ulaşma psikolojisiyle belki de normalde alacaklarından çok daha sık içecek almaya başlıyorlar.

Çoğu Müşterinin Bilmediği Daha Küçük Boy Bardak

Sürekli olarak Starbucks'a giden biri değilseniz bile, Starbucks'ta mevcut olan bardak boyutlarının tall, grande ve venti olduğunu büyük ihtimalle biliyorsunuzdur. Ancak Starbucks'ta çoğu müşterinin bilmediği iki bardak boyutu daha var: short ve trenta. Short, en ufak boy, trenta ise en büyük boy oluyor. Short, tall'dan daha ufak olduğu için dolayısıyla fiyatı da daha düşük. Ama çoğu müşteri, bu boyuttan haberdar olmadığı için belki de daha az içecek içmek istedikleri halde tall boy içecek sipariş ediyorlar.

Bunların yanı sıra Business Insider, buzlu bir kahve alacağınız zaman, normalden daha az buz koymalarını isteyerek daha fazla miktarda kahve alabileceğinizi belirtiyor. Örneğin grande boy bir buzlu kahve istemek yerine, daha az buzla tall boy buzlu kahve isteyebilirsiniz. Böylece daha az para vererek hemen hemen grande boydaki kadar kahve alabilirsiniz.

20. Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri sahiplerini buldu

İletişim sektörünün en başarılı proje ve markaları, Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri’ nde 20’nci kez sahiplerini buldu.

Bunlar İlginizi Çekebilir