Spotify, Harry Potter'ın vizyona girmesinin 20’nci yılını kutluyor

Spotify, 2001 yılında vizyona girdiği hafta gişe rekoru kıran, tarihinin en büyük serilerinden birinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın 16 Kasım’da 20’nci yıl dönümünü kutluyor.

Spotify, kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerinden yola çıkarak, her Hogwarts evi ile ilgili en popüler şarkı ve podcast’leri içeren dinleme verilerini duyurdu.

Dünya genelinde kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerinde her Hogwarts evi için en popüler 3 şarkı: 

 • Gryffindor – Neon Tress’den Everybody Talks , Fall Out Boy’dan Centuries ve Harry Styles’dan Kiwi 
 • Slytherin - The Neighbourhood’dan Daddy Issues Billie Eilish’ten you should see me in a crown ve Arctic Monkey’den Why'd You Only Call Me When You're High? 
 • Hufflepuff - Harry Styles ‘dan Golden, Coldplay’dan Yellow  ve The Lumineers’den Ophelia
 • Ravenclaw - The Neighbourhood’dan Sweater Weather Wallows’dan Are You Bored Yet? (feat. Clairo)  ve Billie Eilish’ten ocean eyes

Harry Potter hayranları yalnızca filmin müzikleriyle değil, Spotify’da farklı formattaki Harry Potter audio içerikleriyle de etkileşimdeler. Spotify’da dünya genelinde, en popüler yayın olan Potterless  da dahil olmak üzere 1700’den fazla Harry Potter hayran podcast’i bulunuyor.

Spotify’da hayranlar tarafından oluşturulan dünya genelinde TOP 5 Harry Potter podcasti: 

 1. Potterless
 2. Harry Potter and the Sacred Text
 3. Swish and Flick: A Harry Potter Podcast
 4. MuggleCast: the Harry Potter podcast
 5. PotterCast: The Harry Potter Podcast (since 2005)

 Lumos büyüsünden aldığımız küçük bir yardım ile Spotify, Hogwarts ve onun ünlü Seçmen Şapkası’nın platformda kült bir hayran kitlesi yarattığı gerçeğine ışık tuttu. Dünya genelinde, Hogwarts evleri arasında kullanıcılar tarafından oluşturulan en çok çalma listesi Slytherin için oldu. Hatta öyle ki Slytherin ikinci sırada gelen Hufflepuff’ın üç katı listeye sahip. Ravenclaw ve Gryffindor ise sırasıyla üçüncü ve dördüncü sırada geliyor.

Hogwarts’ın cesur büyücü ve cadılarının da özel bir takipçi kitlesi var çünkü Spotify dinleyicileri Harry Potter karakterleri ile ilgili de çalma listeleri yapıyor. Draco Malfoy, kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerinin sayısına dayanarak dünya genelinde en popüler karakter olarak öne çıkıyor.

 • Dünya genelinde en popüler ikinci karakter Fred Weasley olurken, Voldemort üçüncü sırada yer alıyor.
 • Global olarak kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerinde Hogwarts ile en çok bağı olan şarkı, AURORA’dan Runaway. Ardından Radical Face’ten Welcome Home, Son ve Duncan Laurence’dan Arcade geliyor.
 • John Williams’dan Hedwig’s Theme, Harry Potter ve Felsefe Taşı Film Müziği albümünden global olarak tüm zamanların en çok dinlenen Harry Potter soundtrack şarkısı olarak öne çıkıyor.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir