Sosyal ağırlıklı dijital dönüşüm yaklaşımı ile sürdürülebilirlik ana odağımız

Bahar Ünal İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Gürsu Bahar Önel ile 2022 değerlendirmelerini, yeni trendleri ve Bahar Ünal İletişim Danışmanlığı’nın 2023’e ilişkin hedeflerini konuştuk.

Bahar Ünal İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Gürsu Bahar Önel "Olmazsa olmazlarımızın" en değerlisi; ülkeye, topluma, vatandaşlara fayda sağlayabilecek “mana” içeren duyarlılığı iletişimin her boyutuna taşıyabilmek" diyor. Önel ile 2022 değerlendirmelerini, yeni trendleri ve Bahar Ünal İletişim Danışmanlığı'nın 2023’e ilişkin hedeflerini konuştuk.

Sosyal ağırlıklı dijital dönüşüm yaklaşımı ile sürdürülebilirlik ana odağımız

Bahar Ünal İletişim Danışmanlığı olarak 2014 yılından bu yana hizmet veriyoruz. Yaklaşık 20 yıllık bir deneyim ile Türkiye ve dünyadan pek çok önemli markaya iletişim danışmanlığı hizmetini sunduk. Geçtiğimiz yıllar ile karşılaştırdığımızda 2022 yılının hem sektörümüz açısından hem de kendi şirketimiz için en iyi yıllardan biri olduğunu söyleyebilirim. Özellikle pandemiden sonra markaların insanlara ulaşım ihtiyacı ve daha fazla görünür olma talebi ile oldukça aktif bir yıl geçirdik.

Aslına bakarsanız Bahar Ünal İletişim Danışmanlığı olarak pandeminin etkilerini görmezden gelmemek ile birlikte iş yapış şeklimizde büyük değişimler yaşamadık. İnsan olmanın en temel özellikleri duygu paylaşımları, etkileşimler, bireysellikten uzak soyalleşerek kendini geliştirmek olduğuna inanıyoruz. Bu bizim mesleğimizin de en temel özellikleri bu sebeple o etkileşim ve sinerjiyi kaybetmemek adına biz ofisimizi hiç kapamadık. Hizmet verdiğimiz markaların çoğunluğunun büyük sanayi şirketleri olması ve çalışanların büyük bölümünün de aktif iş hayatının içinde olması nedeniyle aslına bakarsanız reel sektörün beklentilerini iyi analiz edebildiğimizi düşünüyorum. 

Evde oturarak birileri için iletişim ahkamı kesmek yerine hayatın içinde yer alarak beklenti ve duygulara göre markalarımızın iletişim stratejilerini yönettik. İletişim sektörünün en büyük düşmanının yalnızlaşan bireyler olduğunu söylemek mümkün.2023 yılına geldiğimizde ise; WEB3, yapay zekâ, Crypto, NFT’lerin konuşulmaya devam ettiği bu yeni dönemde ajans olarak sosyal ağırlıklı dijital dönüşüm yaklaşımı ile sürdürülebilirlik ve güven kavramlarını ön plana çıkaracağız. İnsanların en temelde hâlâ güvenmeye ihtiyaçları var. Bu sebeple sürdürülebilirliği hayatımızın her alanına koyarak, insanı duyguları, sevgi, paylaşım, etkileşim ve güven kavramlarından insanların uzaklaşmasını engellemek üzerine stratejiler geliştireceğiz.

Geleceğin iletişim stratejisini yeni kuşakları ölçümleyerek anlamaya çalışıyoruz
Deloitte Global’in yaptığı bir araştırmaya göre, sosyal medya fenomenleri Y ve Z kuşağının satın alma kararlarını X kuşağına göre daha çok etkiliyor. Yakın gelecekte de sosyal medya üzerinden yapılan ticaretin evrim geçireceği ve yeni ürünleri bulmanın daha kolay, ödeme yapmanın daha basit ve daha hızlı olacağı belirtiliyor. Dünyada bu kadar hızın önem kazandığı bir gelecekte iletişim stratejilerinin de temelinde hız kavramının önemi daha da artacak. Her şeyi ‘hemen’ isteyen bir nesil var karşımızda. Dolayısıyla Bahar Ünal İletişim Danışmanlığı olarak tüm markalarımızda bu geçiş sürecini 2023 yılında yönetmeye çalışmak en temel hedefimiz. Ağır ve hantal işleyen kurumsal yapıları yeni kuşakların beklentisine göre şekillendirmek gerekli, aksi taktirde mesaj bombardımanları arasında kaybolmamak içten değil.

Sosyal medya üzerinden yapılan ticaret, geleneksel e-ticareti de geride bırakıyor
Dünyada sosyal medyadan yapılan ürün ve hizmet harcamalarının 2023’te 1 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor. Bu rakamları gördüğümüzde gelecekte markalarımızın her ne iş kolunda olursa olsun sosyal medya entegrasyonunu görmezden gelemeyeceği bir hal alacak. Doğru kanalları kullanarak bu geçiş sürecini yönetmek önceliklerimiz arasında. 

Hizmet verdiğimiz markaların kendi kurumsal iletişim departmanı gibi konumlanmaya devam edeceğiz
Bahar Ünal İletişim Danışmanlığı olarak hiçbir zaman çok büyümek gibi bir hedefimiz olmadı. Her zaman az ve öz markaya hizmet vermek ancak markaların kendi kurumsal iletişim departmanı gibi çalışmak bu ajansın çıkış noktası. Dolayısyla 2023 yılında yine hizmet verdiğimiz ve vereceğimiz markaların kendi kurumsal iletişim departmanları gibi butik hizmet sunmaya, markaları yeni kuşakların beklentilerine göre adapte etmeye ve iletişim stratejileri geliştirmeye devam edeceğiz. 

İnsanı temel alan yaklaşımızdan asla uzaklaşmadan sosyal ağırlıklı dijital dönüşümü ve sürdürülebilirliği hem ajansımızda hem de markalarımızda önceliklendireceğiz. Çalışanlarımız ile aile olabildiğimiz, birbirimizin deneyimlerinden ve sorumluluklarımızdan fayda sağlayabildiğimiz yaklaşımımızı da sürdürerek, çocuklarımız, eşlerimiz ve iş dışı önceliklerimizin önemini unutmayacağız. 

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir