Sonunda Oldu: Sağlık Durumunuzu Takip Eden Elektronik Deri

Sanıyoruz ki artık geçici dövmeler herkes için stili tamamlayan bir anlamdan öteye geçti. Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar elastik bir deri şeklinde giyilebilir bir sensör geliştirdiler. Dövmeyi andıran bu elastik cihaz kas aktivitesi ve vücut sıcaklığı gibi temel değerleri takip edebiliyor.

Doktorla hastanın iletişim kurmasının en yeni yolu olarak karşımıza çıkan bu elastik giyilebilir medikal cihaz aslında içinde kablosuz biomedikal sensörler barındıran bir LED sisteme bağlı.

Minik sensörleri sayesinde basınç ve sıcaklığı da ölçebilen elektronik deri, doktorlara hastalarının durumlarını uzaktan da olsa anlık olarak takip etme konusunda geniş bir hareket alanı sağlıyor.

Yarı iletken teknolojideki gelişmeler neticesinde giyilebilir teknolojinin ilk olarak yaşam belirtisi olmak üzere birçok sağlık datasını elektrodiograma ve sonrasında kablosuz bir şekilde akıllı telefona iletmesi sayesinde okunan veriler “akıllı derideki” ekranda gerçek zamanlı olarak gösterilebiliyor ya da istenirse bulut ya da başka bir cihazda veriler depolanabiliyor.

Nefes alabilen, elastik bir kauçuktan oluşan cihaz, deriyi hiçbir şekilde rahatsız etmeyecek şekilde bir hafta kadar hasta tarafından taşınabiliyor. Özellikle nekahet dönemindeki hastalar için ideal olan cihaz, doktorların hastası hakkında gözlem yeteneğini güçlendiriyor.

Üretim süreçlerinin ve akıllı elektronik deri teknolojisinin güvenilirliğini daha da geliştirebilmek ve maliyetini azaltmak için Dai Nippon Printing (DNP) ile anlaşan Tokyo Üniversitesinin bu icadı evde bakım hizmetlerinin birkaç seviye daha ileriye atlaması sağlayacak gibi görünüyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir