Siyahi sürücüler bu araçla güvende olacak

Siyahi sürücülerin polis kontrollerindeki yaşadığı çifte standarda dikkat çeken araba tasarlandı.

Araştırmalara göre Amerika'da siyahi sürücülerin polis tarafından durdurulma ve aranma olasılığı diğer sürücülere göre yüzde 20 daha fazlayken kontroller sırasında yine siyahilerin, polis memurları tarafından öldürülme olasılığı ise üç kat daha fazla.

Courageous Conversation Global Foundation ise bu konuya dikkat çekmek ve farkındalık kazandırmak için Driving While Black (DWB) adı verilen bir araç tasarladı ve Otomobil Fuarı'nda tanıttı.

Goodby, Silverstein & Partners ve Critical Mass ile ortaklaşa hazırlanan kampanya, siyahilerin hayatlarını kurtarmak için tasarlanmış özelliklerle donatılmış bir araç aracılığıyla rutin trafik kontrolleri sırasında, polisin karşılaştığı durumları ele alıyor. Örneğin araçta bulunan şeffaf kapılar sayesinde, araç içerisindeki kişilerin neye sahip olduğu dışarıdan görülüyor. Bu, sayede polis memurları sürücüler hakkında şüpheye düşmüyor. "10&2" direksiyon simidi, sürücünün ellerinin her zaman görünür olmasını sağlıyor. Araçta bagajın olmaması ise polis memurlarına arama yapacakları veya el koyacakları hiçbir şeyin olmadığını gösteriyor.

CCGF'nin Kurucusu ve Başkanı Glenn Singleton, "Araba gerçek değil ancak tasarım, bu ülkedeki Siyahi insanlar olarak gerçekliğimizi anlatıyor" dedi. "Keşke her araba markasını ve modelini bu şekilde tasarlayabilseydik, çünkü siyahiyseniz ve direksiyonun arkasındaysanız, sadece ırkınız nedeniyle bir istatistik haline gelebilirsiniz. Neyi, nerede ve nasıl sürdüğünüz daha az önemlidir. CCGF olarak, bu kampanyanın eylemi tetikleyeceğini ve insanları polis ile Siyahi Amerikalılar arasında paylaşılan sorunlu ilişkinin dönüştürülmesine dahil olmaya zorlayacağını umuyoruz" dedi.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir