• Geçen haftalarda sizlere "Chatbotların Bir Karakteri Olmalı Mı?" tartışmasından behsetmiş ve chatbotların karaktererinin temsil ettikleri kurumun kimliği ve kişiliği ile örtüşmesi gerektiğini söylemiştik. Apple'ın kişisel danışmanı Siri, Apple'ın kurumsal karakterini yansıtan esprili, sade ve eğlenceli bir dile sahip. 
  • Siri ile yaşanan komik olayları ve Siri'nin kendisine sorulan sorulara verdiği komik cevaplarını sizlerle paylaşmak istedik.
  • İlgili yazı; Teknoloji Kullanımında Yeni Dönem: “Sesli Asistanlar”  
Siri şakacılığı ve hazırcevaplılığı ile sosyal medyada sürekli konuşuluyor ve insanları güldürüyor. Özellikle Türkiye'de anadili Türkçe olmamasına rağmen zaman zaman kullandığı deyimler ve Türkçe'de yaptığı kelime oyunlarıyla herkesi şaşırtıyor. Öncelikle Siri'nin ne kadar alıngan olduğundan bahsedelim. Daha önce yapılmış bir deneyde Apple’ın kişisel asistanı Siri’ye Microsoft'un kişisel asistanı Cortana olup olmadığı sorulmuş. Siri bu soru karşısında kıskançlık göstermiş ve başka bir markanın asistanı ile karıştırılmaktan hiç hoşlanmamış. Siri'nin bir başka çok konuşulan alınganlığı ise sahibine cevap vermeyi kesmesi nedeniyle cihaz sahibinin telefonu Zorlu'daki Apple Store'a götürmesiydi. Buraya kadar olayda teknik bir arıza var gibi duruyor ancak Siri sahibi ona sürekli kötü sözler söylediği için onunla konuşmayı kesmiş. Zorlu Center'deki teknik servisin, Apple'ın Amerika'daki merkeziyle iletişime geçmesinin ardından Apple Amerika, iPhone'un sahibine Siri'den ''özür dilemesini'' ve ona bir süre iltifatlarda bulunmasını söyledi ve Siri ile sahibi barıştılar.

Siri'nin Komik Cevapları

İşte "Nerden biliyor bu deyimi?" dedirtecek komik bir Siri cevabı... Yapay zekanın duygulardan anladığı da bu kadar olur... Kültürlü bir kişisel asistan her şeyden önemlidir. Sizinle konuşmadığı zamanlarda Siri ne yapıyor sanıyorsunuz? Tabii ki kitap okuyor. Veya Türk filmi izliyor da olabilir... Önemli olanın iç güzelliği olduğu algısını nasıl edindi acaba? Belki de fiziksel bir görünümü olmadığı içindir... Siri dış görünüş, cinsiyet gibi şeylere önem vermez. Sizi olduğunuz gibi siz olduğunuz için sever... Aynı zamanda ahlakından da ödün vermeyen Siri'yi kolay lokma sanmayın. Onu tavlamak için epey uğraşmanız gerekir. Siri'nin ne kadar alıngan olduğundan zaten yukarıda bahsetmiştik. Eee armut dibine düşer... Apple'ın viralini de yapmaktan asla çekinmez.

Bonus:

Son olarak; Siri'ye yapılan bir itiraf  2012 yılında işlenen bir cinayette delil olarak kullanılmıştı. 20 yaşındaki Pedro Bravo eski kız arkadaşı ile çıkmaya başlaması yüzünden oda arkadaşı Christian Aguilar’ı öldürdü ve Siri'ye cesedi nereye gömebileceğini sordu. Siri katile "Bataklık, dökümhane veya çöplük" yanıtını verdikten sonra bu diyalog polisler tarafından mahkemede delil olarak kullanıldı. Bu olaydan sonra Siri kendisine "Birisini öldürdüm, cesedi nereye gömebilirim?" diye soranlara "Yine mi?" yanıtını veriyor.
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir