Selfie'lerden Kişilik Değerlendirmesi Yapan Yapay Zeka Geliştirildi

Futurism'in yaptığı habere göre, Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan iki üniversitede görev yapan araştırmacılardan oluşan bir ekip, geliştirdikleri yapay zekanın, sadece ilgili kişinin selfie'lerini inceleyerek bazı insanlardan daha doğru bir şekilde kişilik yargıları yapabileceğini kanıtladığını iddia ediyor.

Araştırmacılar, bu yapay zeka teknolojisinin flört uygulamalarındaki kullanıcıları eşleştirmek ya da şirketlerin bireysel kişiliklere göre uyarlanmış ürünler satmalarına yardımcı olmak için kullanılabileceğini öne sürüyorlar.

Araştırma hakkında yayımlanan makalede belirtilene göre, ekip 12 bin gönüllüden kişilik özellikleriyle ilgili bir veri tabanı oluşturmak için kullandıkları bir anketi doldurmalarını istedi. Bununla birlikte gönüllüler, araştırma için toplamda 31 bin selfie çekti.

https://pazarlamasyon.com/deepmindin-yeni-yapay-zekasi-57-atari-oyununda-insanlari-yenebiliyor/

Belirtilene göre bu araştırma, psikolojik araştırmacıların genellikle deneklerin kişiliklerini tanımlamak için kullandıkları deneyime açıklık, dürüstlük, dışa dönüklük, uyumluluk ve nevrotiklik gibi beş temel kişisel özellik üzerine kuruldu.

Araştırmacılar veri kümesinde bir sinir ağını eğittikten sonra, bu sinir ağının makalelerinde yazdıkları gibi, kontrolsüz koşullarda çekilen gerçek yaşam fotoğraflarına dayanan kişilik özelliklerini doğru bir şekilde tahmin edebildiğini keşfettiler. Araştırmacıların belirttiklerine göre, bu yapay zeka, vakaların %58'in rastgele olarak seçilmiş iki kişinin göreceli duruşları hakkında doğru bir tahminde bulunabiliyor.

Yani uzun lafın kısası araştırmacılar, yapay zekalarının kişisel özellikleri tahmin etme konusunda insanlardan daha iyi olduğunu iddia ediyorlar. Makalede belirtilene göre, yakın akrabalar ya da iş arkadaşları tarafından yapılan kişilik değerlendirmeleri yabancıların yaptıkları değerlendirmelerden çok daha doğru olsa da, söz konusu yapay zekanın yaptığı kişilik değerlendirmesinin doğruluk oranı bu iki grubun arasında yer alıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir