Sektör Profesyonellerinden Karantina İçin Film Önerileri

Covid-19 salgını devam ederken, okuyucularımızın evlerinde geçirdikleri vakti kaliteli kılmak adına çeşitli listeler paylaşıyoruz.

Daha önce bu süreçte ücretsiz hizmet sunan şirketleriücretsiz olarak yararlanabileceğiniz kültür-sanat faaliyetlerinikarantina günlerinde izleyebileceğiniz, iş dünyasına yönelik YouTube kanallarını sizler için araştırıp liste haline getirmiştik. Ardından pazarlama ve iletişim sektörü profesyonellerinden sizler için bu süreçte kendinizi geliştirebileceğiniz kitap önerileri istedik.

Şimdi yeni bir listeyle daha karşınızdayız. Bu kez sektör profesyonellerine bu süreçte izlenecek filmleri sorduk ve onlardan gelen önerileri listeledik. Şimdiden keyifli izlemeler...

Ahmet Yaman - Turkcell / Marka ve Pazarlama İletişimi Direktörü

Önerilen Film: Parazit, Yönetmen: Bong Joon-ho

Öncelikle müthiş sade, bir o kadar etkili bir senaryoya ve kurguya sahip. Filmin ortalarına kadar karakterler çok düzgün oturtuluyor ve sınıf farkını gayet başarılı bir dengede, nefret ettirmeden hissettiriyor. Öyle ki filmde kimseyi tamamen sahiplenmiyor veya tamamen karşı olmuyorsunuz.

Zengin bir ailenin kızlarına ders verdirmek için fakir bir çocukla anlaşmaya başlaması filmin ilk dönüm noktası. Bu noktada eğitim seviyesiyle gelir dağılımı arasında bir bağlantı olmadığı anlaşılıyor. Dramatik başlayan, kara komik bir dünyaya geçen film ortalarında yeni bir heyecana yelken açıyor. Evden kovdurdukları hizmetçinin beklenmedik bir sırrı açığa çıktığında film bambaşka bir heyecan ve gerilim dünyasına dönüşüyor. Dramatik bir sonla kapanan Parazit mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Kendi evlerinde çekmediği için tuvaletin tepesinde kullanmaya çalıştıkları internetin, zengin ailenin evinde her yerde çekiyor olması ve bunu olmadık bir zamanda öğrenmeleri filmin aklımdan çıkaramadığım enstantanelerinden... İyi seyirler.

Emirhan Çelikbilek - BKM / Pazarlama ve İletişim Başkan Yardımcısı

Önerilen Film: Wild Tales, Yönetmen: Damián Szifron

Wild Tales, bugünlerde çokça ihtiyaç duyduğumuz bir meleke olan sabrımız taştığında neler yapabileceğimize dair muazzam bir Arjantin & İspyanol ortak yapımı. Sabrı taşıp içindeki öfkeyi istemsizce serbest bırakan insanlara dair 6 kısa hikayeden oluşuyor. İzlerken “o” insana dönüşmenizin ne kadar da kolay olduğunu fark edecek, belki korkacak, belki gülecek belki de keyifleneceksiniz. Gerçek şu ki, bu çarpıcı film suratınızın tam ortasına bir yumruk atacak. Ve bu hoşunuza gidecek.

Şirin Işık - Hero Baby / Pazarlama Direktörü

Önerilen Film: Rüzgarı Dizginleyen Çocuk, Yönetmen: Chiwetel Ejiofor

Orjinali otobiyografik bir kitap olan “The boy who harnessed the wind” , 2019 yılında çekilmiş gerçek bir hayat hikayesi filmi. Afrika’da bir çocuğun kıtlık, yoksulluk ve umutsuzluk içinde hayalgücü, umudu ve bilimle neler başarabileceğini anlatan, oyunculuk, senaryo ve çekim yönünden oldukça iyi ve izlerken sizi pek çok  yönden düşündüren kuvvetli bir film.

Özellikle yaşadığımız süreçten dolayı umutsuzluğa düştüğümüz bu dönemde bize insanın çaresiz kaldığında neler yapabileceğini, inanmayı, gayret etmeyi ve umut etmeyi asla bırakmaması gerektiğini anlatan ve bizi umutlandıran bir yapım.

Cenk Kanıkman - IdeaSoft / CDO

Önerilen Film: Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street, Yönetmen: Tim Burton ve Johnny Depp Stephen

Sondheim'ın müzikal alt yapısını ateşli bir tutkuyla ortaya koyuyorlar. Helena Bonham Carter da yine mükemmel bir performans ortaya koyuyor. Bu film, odaklanmış bir öfkenin bütün hislerimize farklı bir açıdan dokunmasını da beraberinde getiriyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir film olarak tavsiye ederim.

Nazım Erdoğan - Sahibinden.com / CMO

Önerilen Film: Snatch (Kapışma), Yönetmen : Guy Ritchie

Evden çıkmadığımız yeni hayat şekline alışmaya çalıştığımız bu günlerde komedi türünde film izlemenin daha iyi olacağını düşündüm. Eski bir film olsa da, her izlediğimde güldüğüm bir film olan Snatch’in en çok hoşuma giden yanlarını; aynı olayı/sahneyi birden farklı karakterin gözünden izlemek, iç içe geçen olaylar silsilesinin iyi kurgulanması, oyuncu seçimlerinin çok başarı olması  ve filmin sonundaki sürpriz olarak sayabilirim. Londra’da yasadışı boks bahis çetesinin etrafında geçen ama bir yandan da hırsızlık çetesinin olaya dahil olmasıyla komik olayların geliştiği filmde hem aksiyonun hem de komedinin dozunda olması ve oldukça fazla sayıda kaliteli ikili diyaloglar seyir keyfini artırıyor. Her karakter kendi rolüyle filme farklı bir tat katıyor.

Engin Bilgin - Hepsiburada / Marka ve Kurumsal İletişim Direktörü

Önerilen Film: 8 Saniye, Yönetmen: Ömer Faruk Sorak

Esra İnal, ailesi 1960'lı yıllarda Almanya'ya işçi olarak göç etmiş bir ailenin kızıdır. Çocukluğundan bu yana yoğun bir şekilde rüyalar görmektedir. Anlam veremediği bu rüyalar onu, hayatında yaşadığı kişisel sorunlarla birlikte bir çıkmaza sürüklediği sırada Esra, hayatın bambaşka boyutlarının kapılarını aralar.

Esra İnal'ın birçoğumuz için şaşırtıcı ve farklı olan hayat hikayesinden etkilenen Ömer Faruk Sorak, hikayenin gerçek sahibi olan Esra İnal’a filmin başrolünde yer vermiş ve filmde onun gerçek hayat hikayesini perdeye aktarmış. Bir reklam yönetmeni olarak tanıdığımız Ömer Faruk Sorak’ın bu filminde, gerçek bir hikayeyi perdeye taşıması, baş rolün aslında rol icabı değil, gerçekten bu yaşanmışlıkları deneyimlemiş kişi tarafından tekrar canlandırılması, hikayedeki mistik ve metafizik öğeler ve tüm bunların ustaca harmanlanarak perdeye etkileyici bir şekilde aktarılmış olması, "8 Saniye”yi, son yıllarda perdeye aktarılmış en başarılı yerli yapımların arasına taşıdığını düşünüyorum. 2015 yılında vizyona girmiş bu filmi kaçıranların zevke izleyeceklerine inanıyorum.

Selçuk Aydemir - Vakıf Katılım / Kurumsal İletişim Yönetmeni

Önerilen Film: Benim Adım Khan, Yönetmen: Karan Johar

Asperger hastalığı (Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan, beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır) taşıyan Hindistan asıllı Müslüman bir adam,  11 Eylül saldırıları sonrasında Amerikan toplumunda Müslüman topluma karşı olan önyargılı yaklaşımı yıkmak ve terörist olmadığını anlatmak için ABD Başkanı ile görüşmek ister. Bu amaç uğruna –rahatsızlığından dolayı- kendinden beklenmeyen şekilde engelleri aşan Rızvan Khan’ın sergilediği olağanüstü mücadeleyi izlemek, günümüz dünyasında karşılaştığım zorluklar için beni her zaman motive etmiştir.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir