SAS, Türkiye ekonomisine yapay zekâ ile katkı sağlıyor

SAS Türkiye, önümüzdeki dönemde teknoloji ihracatını artırarak Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlamaya odaklanıyor.

Dünyanın geleceği için önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen yapay zeka ekonomisi dönemi bankacılık, finans, e-ticaret, kamu, perakende gibi alanlarda faaliyet gösteren şirket ve kurumların ihtiyaçlarını önemli ölçüde şekillendiriyor. Yapılan araştırmalar verinin ve yapay zeka destekli uygulamaların artık iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası hâline geldiğini ve gelecekte de her alanda etkisini ciddi bir oranda artıracağını ortaya koyuyor. 

PwC "Yapay zekâ çalışması", McKinsey "Yapay zekânın küresel ekonomik etkisinin modellenmesi" gibi araştırmaların sonuçlarına bakıldığında 2030 yılı itibariyle, yapay zekânın küresel ekonomiye katkısının 15,7 trilyon dolar seviyelerine yükselmesi ve 13 trilyon doların üzerinde ekonomik çıktı elde edilmesi bekleniyor. SAS Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Rasim Eğri’ye göre, Türkiye’nin açılan yapay zekâ özelindeki bu yeni sayfada söz sahibi olabilmesi ve teknoloji ihracatı yapan bir ülke olarak konumlanabilmesi için; veri ve yapay zekâ odaklı çalışmalarda hem özel sektörün hem de kamu kurumlarının teşvik edilmesi, teknoloji kullanımının üretim ve hizmet alanlarında daha fazla yaygınlaşması ve bu alanda görev alacak insan kaynağına yatırım yapılması kritik önem taşıyor.  

Özel sektör yatırımları dışında Türkiye özelinde atılan stratejik adımların başında bu kapsamda geliştirilen Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi geliyor. 2025 yılına kadar, yapay zekâ alanının GSYH’ye katkısının yüzde 5’e yükseltilmesi ve uluslararası yapay zeka endekslerindeki sıralamalarda Türkiye’nin ilk 20 ülke arasında yer alması hedefleniyor. Ayrıca yapay zeka alanında lisansüstü düzeyde mezun sayısının 10 bin kişiye çıkartılarak, 50 bin kişiye istihdam sağlanması ve yapay zeka çözümlerinin ticarileştirilip ekonomiye katkı sağlaması hedefleniyor. Bu doğrultuda, dünyada alanına liderlik eden özel sektör temsilcileri başta olmak üzere teknoloji geliştiren şirketler ve kamunun entegre olup ortak paydada değer oluşturması büyük önem arz ediyor.

SAS Türkiye teknoloji ihracatını artırmayı hedefliyor
Global ölçekte 47 yılı geride bırakan SAS, 11 binin üzerindeki çalışan gücüyle 149 ülkede 80 binin üzerinde şirket ve binin üzerinde devlet kurumuyla yaptığı işbirlikleriyle dikkat çekiyor. İleri analitik ve yapay zekâ bazlı etkin çözümleriyle kurum ve kuruluşların veri odaklı dijital dönüşümünde pazara öncülük ediyor. 

26 yıldır Türkiye’de faaliyette olan, İstanbul ve Ankara ofislerindeki uzman çalışanlarının özverisiyle çok sayıda projeyle değer yaratan SAS Türkiye’nin etrafında şekillenen ciddi bir partner ekosisteminin oluştuğuna vurgu yapan SAS Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Rasim Eğri "Kurulduğu günden bu yana tek odağı veri ve analitik olan bir şirket olarak, veriyi zekâya dönüştürme konusunda tam 47 yıldır biriktirdiğimiz ve125 bine aşkın analitik projeden gelen tecrübemizle dünya genelinde pek çok şirket ve kamu kurumuna destek oluyoruz. Çeyrek asrı geride bırakarak 26 yıldır başarıyla devam eden Türkiye serüvenimizde hayata geçirdiğimiz projelerimizle üretmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümünde değer yaratmak hedefiyle veri bilimci ihtiyacının karşılanması noktasında da insan kaynağını geliştirme vizyonumuz doğrultusunda çalışıyoruz. Türkiye’de özellikle son üç sene içerisinde mevcudu iki buçuk katına çıkan uzman kadromuz ve partnerler ekosistemimizce geliştirilen ileri analitik ve yapay zekâ projelerimizi Orta Asya Bölgesine ihraç ediyoruz. Bölgeye bakıldığında Türkiye’de geliştirilen ve uygulanan çözümlerin benzerlerini Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerde birçok projede güçlü partnerlerimizin desteğiyle sürdürüyoruz. Amacımız Türkiye'yi veri analitiği ve yapay zekâ teknolojileri alanlarında pazara öncülük eden konuma getirmek" diyor.

SAS Akademi vizyonuyla nitelikli eleman eğitimine katkı sunuyor
SAS Türkiye’nin genişleyen "Akademi Vizyonu" hakkında da açıklamalarda bulunan Eğri, "SAS Türkiye olarak, ülkemizin dijital yetkinliklerini geliştirme vizyonumuz doğrultusunda teknoloji STK’ları, üniversiteler, kamu kurumları ile farklı eğitim ve istihdam projeleri üzerinde çalışıyoruz. Bu kapsamda, proje gereklilikleri doğrultusunda hedef kitlesine uygun ve global olarak da geçerli olan içeriklerimizi gençlere ulaştırarak ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2019’dan bu yana devam eden "Dijital Teknoloji Geliştiriciler" programı kapsamında 20’den fazla üniversite ile çalıştık ve geleceğin veri bilimcilerini yetiştirmek adına pek çok farkındalık programına imza attık, seminerler ve eğitimler düzenledik. Ayrıca, SAS olarak global ölçekte ilk defa tek bir üniversite bünyesinde yapay zeka, veri analitiği, makine öğrenimi başlıklarında ders-sertifika programlarını ve bu alanda 13 farklı içeriği kapsayan önemli bir işbirliğine imza attık. Tüm bunların yanında hem ülkemiz hem de şirketlerimiz için katma değer sağlayacak geleceğin veri bilimcileri için rehber olacak veri bilimi okuryazarlığı e-kitabımızı yayınladık" dedi. 

SAS Türkiye, Sektör Kampüste Programı’nın paydaşı oldu
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde geçtiğimiz günlerde duyurulan sektördeki nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması noktasında hayata geçirilen Sektör Kampüste Programı’na da SAS Türkiye olarak destek verdiklerini de hatırlatan Rasim Eğri, "Artan nitelikli insan kaynağı açığına cevap üretmek üzere Bakanlığımız öncülüğünde 20 üniversite ve 20 şirket, kurum bir araya geldi ve program 2023 Bahar dönemi itibariyle başlatıldı. Proje kapsamında sektörün önemli temsilcileri, Bakanlık tarafından belirlenen üniversitelerde kredili dersler açarak, öğrencilere mezuniyet öncesi değer yaratabilecek bilgileri iletmeyi hedefliyor. Biz de SAS Türkiye olarak Türkiye’nin dinamik genç nüfusu, beşeri sermayenin geliştirilmesi odağında üniversite müfredatına uyumlandırılmış "Veri Bilimi ve İstatistiğe Giriş"dersini vereceğiz. Dersimiz bir dönem; 14 hafta boyunca devam edecek. SAS akademi vizyonumuz doğrultusunda hedefleri bir adım öteye taşıyarak devlet, kurum ve üniversitelerle yeni işbirlikleri oluşturarak bilgi birikimimizi aktarmaya devam edeceğiz"dedi. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir