Sanal gerçeklik teknolojileri pazarlama stratejisinde güçlü bir rol oynamaya devam edecek

Teknosa Dijital Ticaret & Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Emre Kurtoğlu ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Kullanım Bölümü jüri görevini üstlenecek olan Teknosa Dijital Ticaret & Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Emre Kurtoğlu ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Sanal gerçeklik teknolojileri pazarlama stratejisinde güçlü bir rol oynamaya devam edecek
Big data ve yapay zekâ çözümleri uzun dönemdir pazarlamanın gündeminde ve yapay zekâ pazarlamacıların nihai hedefi olan 360 derecelik pazarlama anlayışını daha da mümkün hale getirmeye devam edecek. Günümüzde artan veri miktarının büyük kısmı müşteri verilerinden oluşuyor ve anlamlı analizler için yapay zekâ destekli kullanımlar ön plana çıkıyor. Sanal gerçeklik teknolojileri özellikle artırılmış gerçeklik (AR), giyimden, ev eşyası ve bunun gibi diğer ürünlerin sanal ortamda gösterimi noktasında büyük yenilikler sunuyor. Bu yüzden de birçok pazarlama stratejisinde güçlü bir rol oynamaya devam edecek. 

NFT ve metaverse ise önümüzdeki dönemde en önemli trendlerden biri olarak her markanın kendi komünitesini yaratmak, yaratıcı içerik yaratmak için özel projeler geliştirdiği bir alan olacak. 

Pazarlama teknolojileri, nesnelerin internetinden yapay zekâya kadar pek çok alanda gelişim gösteriyor. 

Veriler, kişiselleştirilmiş deneyim ve mikro anlarda iletişim kurma becerisine odaklanmamızı sağlayacak
Algoritmalardan güç alan pazarlama çalışmaları, özellikle yapay zekâ ve veri işleme yöntemlerine odaklanacak. Tüketici ve müşterilerden daha fazla veri toplanırken, bu verilerin anlamlandırılabilmesi de müşterimizi daha yakından tanıyıp kişiselleştirilmiş deneyim ve mikro anlarda iletişim kurma becerisine odaklanmamızı sağlayacak. Metaverse ve NFT dünyasındaki gelişmeler, markaların daha hızlı, daha samimi ve daha yaratıcı çözümlerle kendi dünyasını yaratması ve komünite oluşturmasını sağlayacak, müşteri sadakatini anlamlı derecede güçlendirecek. Markalar pazarlama teknolojilerini doğru amaç ve yetkinlikle doğru zamanda uyguladıklarında hızlı, interaktif ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak pazarlama stratejilerinde daha da önemli bir yer kaplayacak. 

MarTech Awards, pazarlama teknolojilerini doğru kullanmak isteyen tüm markalar için çok öğretici
Pazarlama dünyası, yeni teknolojileri ve trendleri ilk benimseyenlerden ve giderek artan çevrimiçi yaşam tarzına uyum sağlamak için teknolojik çözümlerden faydalanmaya devam ediyor. Yeni teknolojilerin ve NFT, Metaverse gibi trendlerin gerçek faydası da pazarlamacıların bu teknoloji ve trendlerle başarılı projeler yapmasıyla ortaya çıkıyor. MarTech Awards pazarlama teknolojilerinin var olan bir pazarlama problemini etkin çözen, teknolojiyi gerçekten etkin ve yaratıcı şekilde kullanan markaların projelerinin değerlendirildiği ve ödüllendirildiği, başarılı projelerin pazarlama ekosisteminde ön plana çıktığı çok önemli bir yarışma. Aday olan ve kazanan projelerin case'leri pazarlama ekosisteminde pazarlama teknolojilerini en doğru şekilde kullanmak isteyen tüm markalar için de öğretici, yönlendirici ve takip edilmesi gereken işleri ön plana çıkarıyor. Bu bakımdan çok beğendiğim ve yakından takip ettiğim bir süreç.

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir