Samsung, Stok Fotoğraf Kullanarak Yanıltıcı Reklam Yaptı

  • Samsung'un, Galaxy A8 Star model akıllı telefonunun Hong Kong sürümünün kamerasına vurgu yaptığı bir reklamda, DSLR fotoğraf makinesi ile çekilmiş bir stok fotoğraf kullandığı ortaya çıktı.
  • Daha önce de Samsung Brezilya, Samsung Galaxy A8'i tanıtmak için resmi Twitter hesabından attığı iki tweet'te stok fotoğraflar kullanmıştı. Ayrıca Huawei de geçtimiz aylarda Huawei Nova i3 model akıllı telefonunu tanıtmak için aynı yöntemi uygulamıştı.
  • İlgili Yazı: Samsung, Davut ve Düşünen Adam Heykellerini Yeniden Yorumladı


Daha önce birçok kez markaların ürünlerini pazarlamak için yanıltıcı reklamlar yaptıklarına şahit olduk. Bunu yapan son büyük markalardan biri ise Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung oldu. GSM Arena'nın paylaştığı habere göre, Samsung Galaxy A8 Star model akıllı telefonun Hong Kong sürümünün tanıtımının yapıldığı internet sayfasında kullanılan ve bizim de aşağıda yer vermiş olduğumuz fotoğraf, bu akıllı telefonla değil, bir DSLR fotoğraf makinesi ile çekilmişti.

Bu durum şu şekilde ortaya çıktı: Samsung Galaxy A8 Star'ın Hong Kong sürümünü tanıtmak amacıyla internet sitesinde yer verilen fotoğrafı çeken fotoğrafçı Dunja Djudjic, fotoğrafının EyeEm aracılığıyla Getty üzerinde satıldığına dair bilgilendirildi ve bunun üzerine hemen tersine bir fotoğraf araması yaptığında bu durumu farketti.

Üstelik bu olay, Samsung'un bu tarz bir şeyi ilk kez yapışı değildi. GSM Arena'nın belirttiğine göre, bu yılın başında Samsung Brezilya, Samsung Galaxy A8'i tanıtmak için resmi Twitter hesabından attığı -ve daha sonradan silinen- iki tweet'te stok fotoğraflar kullanmıştı. Ancak görünen o ki, gerçekten söz konusu telefonla çekilmemiş bir fotoğrafın üzerine Samsung filigranı eklemek ve daha sonrasında da bir akıllı telefonun tanıtımını yapmak için bu fotoğrafı kullanmak, Samsung açısından yanıltıcı reklam yapmak anlamına gelmiyor.

https://pazarlamasyon.com/reklam/samsungdan-apple-ile-dalga-gecen-reklam-filmleri-serisi/

Buradaki problem, Samsung'un reklamda kullandığı fotoğrafın tanıtımını yaptığı telefon ile çekilmediğini açıkça belirtmiyor olmasıdır. Tabii, bunu belirtmesinin ne kadar mantıklı olacağı da tartışılır. Zira böyle bir durumda birçok kişi, akıllı telefonun kamerasına vurgu yaptığı bir reklamda stok fotoğraf kullandığı için Samsung'u eleştirecektir.

Samsung'un yanı sıra, Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei de geçtimiz aylarda Huawei Nova i3 model akıllı telefonunu tanıtmak için aynı yöntemi uygulamış ve yakalanmıştı. Huawei ise buna karşılık olarak yaptığı açıklamada, “ürün çekimlerinin sadece referans amaçlı olduğunu” tekrarlayarak bu uygulamayı haklı göstermeye çalışmıştı. Bu açıdan bakacak olursak, bu zamana kadar diğer akıllı telefon üreticilerinin de telefon kamerasına vurgu yaptıkları reklamlarda stok fotoğraf kullanmış olma ihtimalleri de bir hayli yüksek.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir