Robotik Kol ve 5G Teknolojisi ile Dünyanın İlk Uzaktan Dövmesi

Bildiğiniz gibi 2020 yılından itibaren pek çok ülke 5G teknolojisini kullanmaya başladı. Hollanda'da da uygulamaya geçen bu teknolojinin hızını ve güvenirliliğini tanıtmak için T-mobile Hollanda, enteresan bir projeye imza attı: İmkansız Dövme. 5G ile çalışan bir robotik bir kol tarafından yapılan dünyanın ilk uzaktan dövmesi, dövme sanatçısı Wes Thomas tarafından yapıldı.  Başka bir mekanda kontrol edilen bir robot kol tarafından yapılan dövme, Aktris Stijn Fransen'in cildine işlendi ve süreç üç dakikalık kısa bir belgesel şeklinde yayınlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=GSbaqCe747Q&t=45s

Dövme sanatçısı tarafından farklı bir mekanda kullanılan  robot kol, dövmeyi aktrisin cildine gecikme olmadan neredeyse gerçek zamanlı olarak 5G ile teknolojisi ile işledi. Sanatçı, tasarımı bir cansız bir mankenin koluna yaparken, robot her hareketini birebir bir şekilde kopyalayarak Fransen'in cildine çizdi. 202o yılının Eylül ayında hayata geçen bu değişik proje sayesinde T-Mobile yeni 5G teknolojisi ile mesafeler ne olursa olsun hızlı ve gecikmesiz bir şekilde insanların teknolojik işlerini görebilecekleri mesajını verdi. 

Yenilikçi proje için T-mobile, özel robot dövme kolunu sıfırdan inşa eden üretim şirketi ile işbirliği yaptı. Ayrıca Hollandalı dövme sanatçısı Wes Thomas, dövme işleminin hassas sürecini kopyalarken çok sayıda faktörün dikkate alınmasını sağlayarak, uzaktan dövme teknolojisinin araştırma ve geliştirilmesinde büyük rol oynadı. Çeşitli sebze ve protez deri örnekleri üzerinde yapılan sayısız test gerçekleştirdi. Proje için Anomaly ve kreatif prodüksiyon şirketi The Mill’in teknoloji ekibi aylarca Ar-Ge çalışmaları yürüttü.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir