Renault'nun Yılın İlk Yarısındaki Kaybı 8,6 Milyar Dolar

Fransız otomobil üreticisi Renault, keskin bir pazar düşüşüyle ve ortağı Nissan'dan gelen olumsuz sonuçlarla rekor bir kayba uğradı. 8,58 milyar dolarlık net zarar, maliyetleri düşüren ve Japonya'daki stratejik ortağıyla ilişkilerini onarmaya çalışan Renault'nun karşı karşıya olduğu zorlukları ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz aylarda görevi devralan CEO Luca De Meo perşembe günü yaptığı açıklamada, "Daha önce görülmemiş bir durum olsa da bu, son değil. Grubun iyileşme yeteneğine tam güvenim var." dedi. Maliyetleri düşürdüklerini söylemek dışında bu yıl finansal olarak izlenecek yol hakkında başka açıklamada bulunmadı.

https://pazarlamasyon.com/oyak-renault-uretime-ara-veriyor/

Corona virüs salgını dolayısıyla fabrikaların ve showroom'ların haftalarca kapalı kaldığı dönemde Renault'nun satışları üçte birinden fazla geriledi. Buna ek olarak, %43 hissesine sahip olduğu Nissan'da da ciddi kayıplar var.

Japon araba üreticisi Nissan, Renault'nun uzun zamandır kazancını artırmak için bel bağladığı kar payı ödemelerinden vazgeçmeye karar verdi. Nissan'ın sergilediği performans, Renault'nun birinci ve ikinci çeyrekteki net gelirini 4,8 milyar euro azalttı.

Mayıs ayında Renault, dünya genelinde 14.600 çalışanının işine son vereceğini ve maliyetleri 2 milyar euro'dan daha fazla düşürmek için üretim kapasitesinin beşte bir oranda düşüreceğini açıklamıştı.

https://pazarlamasyon.com/renault-ceosu-tutuklandi/

Şirket, geçtiğimiz yıl bildirilen 1,52 milyar euro gelire kıyasla bu yıl ilk çeyrekte 2 milyar euro'luk bir faaliyet kaybına uğradıklarını ve nakit kaybının 6,4 milyar euro olduğunu açıkladı. Renault, kriz döneminde yönünü en güçlü hissedarına, Fransız hükümetine çevirdi ve 5 milyar euro'luk devlet destekli krediyi kabul etti. Haziran ayı sonunda ise 30 Mart'taki 10,3 milyar euro'ya kıyasla 16,8 milyar euro likiditeye sahip olduğunu bildirdi.

Şirket, PSA Group'un ve Volkswagen'ın yan kuruluşu Seat'in tasarımcılarının peşine düştü. Renault Genel Müdür Yardımcısı Clotilde Delbos, hacimden ziyade karlılığa odaklanmanın bir nedeni olarak Peugeot ve Citroen otomobillerinin üretimindeki başarılı yenilemeye dikkat çekti.

Renault ve Nissan, ittifakın eski lideri Carlos Ghosn yönetimindeki yirmi yıllık agresif genişleme döneminden sonra yeniden toplanıyor. Carlos Ghosn'un 2018'de Japonya'da tutuklanması, şirketlerin halihazırda hassas olan ilişkilerini daha da gererek bir yönetim karmaşasına neden olmuştu.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir